Za 90 % prípadov rakoviny kože môže nesprávna ochrana pred slnkom. Koža detí sa spáli už za 5 minút
- by Lesensky.cz1
Melanóm patrí medzi typ nádorov, ktoré majú u žien aj mužov vzostupnú tendenciu výskytu. Negatívny trend je o to smutnejší, že vzniku melanómu môžu ľudia často sami predchádzať zvýšením ochrany kože pred nebezpečným slnečným žiarením. A ako sú na tom slovenské deti, ktorých pokožka je na ostré slnko ešte citlivejšia než tá dospelá? Ako sa môžu rodičia o pokožku tých najmenších starať a pripraviť ju na leto, ktoré klope na dvere?
Najnebezpečnejšie je UVC žiarenie
Slnečné žiarenie predstavuje základný zdroj energie pre procesy, ktoré prebiehajú v atmosfére a na zemskom povrchu. Tradične sa rozlišujú tri základné typy žiarenia: ultrafialové, ktorému sa budeme venovať, viditeľné a infračervené. Ultrafialové slnečné žiarenie má vlnovú dĺžku menšiu než 390 nm a značnú časť z nej pojme ozón v stratosfére. Je dobre známe, že množstvo ultrafialového žiarenia závisí na nadmorskej výške – čím vyššie sa človek nachádza, tým je väčšie. Dôležitými súčasťami UV žiarenia sú jeho zložky UVA a UVB, ktoré sú nevyhnutné na tvorbu vitamínu D v organizmoch všetkých živočíchov na Zemi. Zároveň sú však aj zodpovedné za spálenie pokožky, čím mimo iné spôsobujú väčšie riziko vzniku rakoviny kože či predčasné starnutie pleti. Tretia zložka UV žiarenia, označovaná skratkou UVC, má najväčšiu energiu zo všetkých troch zložiek a je teda najnebezpečnejšia. Nie je jej ale venovaná prílišná pozornosť, keďže v podstate neprechádza atmosférou.
Detská pleť je citlivejšia ako dospelá
Hoci je slnečné žiarenie pre život človeka nevyhnutné, mnoho ľudí v dnešnej dobe jeho riziká podceňuje. Pri prvom náznaku teplého počasia sa bez akejkoľvek ochrany vystavia na záhradách, balkónoch či pri bazéne. Na dovolenku k moru si potom pre istotu zbalia maximálne ochranný faktor 10, aby sa po týždni vrátili domov s farbou pokožky, ktorá už z diaľky svieti červeno ako stopka na semafore. Koža si však každé spálenie ukladá a dobre si ho pamätá. Ešte horšia situácia nastáva u detí, ktoré majú kožu omnoho citlivejšiu a zraniteľnejšiu ako ich rodičia. Veľmi rýchlo sa totiž vyvíja a zároveň ľahšie reaguje na dráždivé podnety, zmeny teploty alebo vlhkosti. Ako teda detskú pleť chrániť?
Cez mraky preniká až 90 % žiarenia
Ultrafialové slnečné žiarenie je najsilnejšie v dobe okolo poludnia, približne v čase od 10. do 14. hodiny. Počas týchto hodín preto malé dieťa na slnko radšej nevystavujte. Buď ho ponechajte v chladnom tieni, ktorý znižuje intenzitu UV žiarenia až o polovicu, alebo s ním radšej ostaňte doma. Pozor dajte aj v prípade zatiahnutej oblohy – aj cez mraky totiž môže k pleti bábätka preniknúť až 90 % slnečného žiarenia. „V prvom roku života dieťaťa je jeho pokožka najviac náchylná a citlivá na podnety z vonkajšieho prostredia. Ešte v 3 rokoch, čo je vek, do ktorého sa koža najviac vyvíja, neposkytuje telu ochranu v takej miere, v akej ju poskytuje už vyvinutá dospelá koža. Jej vrstva má totiž odlišnú štruktúru,“ potvrdzuje dermatológ MUDr. Tomáš Kampe, odborný konzultant LR Health & Beauty.
Koža dieťaťa sa slnku sama bráni len 5 minút
Podľa expertov je viac ako 90 % prípadov rakoviny kože zapríčinených slnečným žiarením, proti ktorému sa jedinec nechráni či chráni nedostatočne. Citlivá detská pokožka poskytuje dieťaťu prirodzenú ochranu len počas prvých 5 minút, potom im už hrozí riziko spálenia. Pre porovnanie, dospelému človeku s tmavšími vlasmi a pleťou poskytuje jeho koža prirodzenú ochranu až 40 minút. Najmä v lete by tak rodičia mali o detskú pokožku špeciálne dbať. „Rodičia by pre svoje deti mali používať opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom, ideálne SPF 50. Pre citlivú detskú pokožku sú ideálne tie, ktoré obsahujú aloe vera. Týmto krémom stačí detskú kožu natrieť 30 minút pred opaľovaním a potom v priebehu dňa niekoľkokrát opakovať. Ideálne každé dve hodiny,“ radí dermatológ MUDr. Tomáš Kampe, odborný konzultant LR Health & Beauty, ktorá rodičom aj deťom ponúka Aloe Vera Opaľovací krém SPF 50, ktorý obsahuje 50 % aloe vera.