Vincentka najlepšie chutí vychladená vo vínnom striku

Minerálna voda Vincentka má široký rozsah použitia a pomáha pri rôznych chorobách, neduhoch, ale aj pri ich prevencii. Jedným z prvých použití Vincentky v stáročnej histórii bola jej konzumácia prinášajúca úľavu pre žalúdok. Na chuť Vincentke prišli ako jedni z prvých vinohradníci na južnej Morave, ktorí ju podávali vo svojich vínnych skliepkoch k vínu. Vynikajúco sa osvedčila aj pre miešanie vínnych strikov. Vychladená a zmiešaná s kvalitným suchým vínom v pomere 1: 1 chutí výborne a znižuje kyslosť vína. Prináša aj rýchlu úľavu po nadmernej konzumáciu alkoholu, kávy a mastných jedál. Po silvestrovských oslavách je na nezaplatenie pri obnove iónovej rovnováhy v organizme. Informoval o tom Jan Šumšal, riaditeľ spoločnosti Vincentka, a. s., ktorá vlastní práva na jej plnenie do fliaš.

vincentka-flasezmena

„Na princípe miešania Vincentky a kvalitného moravského vína sa ešte v 90-tych rokoch minulého storočia vyrábal vínny strik Vincentky a bieleho vína vo fľašiach. Predával sa ako suvenír aj v Luhačoviciach a pacienti si ho nosili domov ako darček. Nešlo však o ekonomicky významné množstvá a tak sa fľašovaný strik prestal vyrábať. Naďalej je však kombinácia Vincentky a vína obľúbeným nápojom v reštauráciách na južnej Morave. Na tento účel sa Vincentka plní aj do tretinkových fliaš (0,33 l), ktoré sú pre kaviarne, vinárne a reštaurácie najvhodnejšie. Vincentka sa nepije od smädu, ale zapíja sa ňou káva, alkohol a jedlo a telo sa tak nemusí trápiť s prekyslením žalúdka a jeho podráždením. Vincentka sa používa aj pri pitných kúrach pri poruchách látkovej výmeny, žalúdočných vredoch, chorobách dvanástnika, chronickej pankreatitíde a diabete. Pije sa studená, alebo sa používa na riedenie ovocných štiav, či na zálievku zeleninových šalátov. Gazdinky v Luhačoviciach roky pridávajú Vincentku do cesta, namiesto kypiacich práškov. Obsahuje oxid uhličitý a vymiesené cesto je potom dobre vykysnuté a ľahké,“ vymenoval J. Šumšal.

 

Dobré skúsenosti s Vincentkou prevzali od Moravanov aj Viedenčania. Vďačia za to cisárovnej Márii Terézii, ktorá povolila obchod s minerálnymi vodami. Vincentka išla vo Viedni a neskôr aj v iných mestách dobre na odbyt v reštauráciách, vinárňach a lekárňach. Viedeň zostala Vincentke verná celé roky. V roku 1883 bola minerálnej vode Vincentka udelená strieborná medaila na medzinárodnej lekárnickej výstave vo Viedni. Keď 29. novembra 1780 vo Viedni Mária Terézia zomrela, poznalo už hlavné mesto Rakúska minerálnu vodu z Luhačovíc. Práve od roku 1780 ju vozili luhačovickí občania, nazývaní vodáci, na vozoch v sudoch až do Viedne. Položili tak základ medzinárodnému ohlasu tejto minerálky, ktorú dnes poznajú aj Číňania, Rusi, Ukrajinci, Estónci, Maďari a v minulosti aj Kazachovia a Cyperčania.

viny-strik-predbehol-dobu_1680x945

,,Česi a Slováci ju považujú priam za súčasť svojej kultúry. Nedajú na ňu dopustiť celé generácie, ktoré vyrástli na jej inhalácii a kloktaní pri ochoreniach dýchacích ciest. Mnohí si ju pamätajú ešte v balení z PVC z čias socializmu. Tento obal vynašli „soudruzi z NDR“ a bol pre minerálku nevhodný a znehodnocoval ju. Vincentke naviac svedčí tmavé sklo a skladovanie v tme. Aj keď je plnená do fliaš od roku 1820, ich vzhľad a veľkosť sa rokmi menili a to výrazne. V roku 1851 bola pri prameni Vincentky postavená prvá plnička a skladisko fliaš. Toho istého roku sa z Luhačovíc vyviezlo 160 000 ks fliaš s obsahom 1,5 l. V rokoch 1946 – 1949 pri výstavbe novej kúpeľnej kolonády sa súčasne vybudovala úplne nová budova plniarne s najmodernejšími plniacimi linkami tej doby. Ročne sa tu potom naplnili necelé 2 milióny fliaš. V súčasnosti naša spoločnosť Vincentka, a. s., ročne predáva viac než štyri milióny fliaš Vincentky s obsahom 0,7 litra,“ konštatoval J. Šumšal.

 

Dodal, že Vincentka pomáha regenerovať vnútorné prostredie človeka po veľkých stratách potu, ku ktorým dochádza pri ťažkej fyzickej práci, športe, pobyte v horúcom prostredí a horúčkovitých ochoreniach. Vhodná je aj pre prevenciu zubného kazu u detí v dávke 0,25 l / deň. Vincentka môže slúžiť na uhradenie dennej dávky jódu, stačí vypiť 25 ml (jeden dúšok). Vincentka obsahuje biogénne prvky ako je lítium, rubídium, cézium, meď, zinok, vanád, chróm, kobalt vo fyziologickom pomernom zastúpení a je vhodná ako prírodný doplnok výživy pre športovcov, deti, tehotné ženy a rekonvalescentov. Kontraindikovaná je iba u ľudí so zlyhávajúcimi obličkami.

soudruzi-z-ndr-vymysleli-obal-z-pvc_1680x945

Vincentka je prírodná liečivá minerálna voda vyvierajúca v Kúpeľoch Luhačovice (Lázně Luhačovice), a. s., s vysokým obsahom fluoridov a kyseliny boritej. Osvedčila sa ako liek starých materí a prináša úľavu nielen pri klasickej, ale aj pri alergickej nádche. V Kúpeľoch Luhačovice môžete Vincentku popíjať pri korzovaní na kolonáde. Alebo ju môžete inhalovať, kúpať sa v nej a pomôcť tak celkovo organizmu pri pohybových ochoreniach, ale aj pri atopických ekzémoch a kožných problémoch.

 

Môžete si ju odniesť z Luhačovíc ako suvenír domov. Originálne suveníry a výrobky z Vincentky dostanete v obchodíkoch na kolonáde, drogériách, ale aj na recepciách hotelov a penziónov. Dokonca Vincentku v 0,7 l fľašiach pre veľký záujem predáva aj samotná akciová spoločnosť Vincentka priamo vo svojej administratívnej budove v Luhačoviciach. Návštevníci si ju odnášajú v autách v celých kartónoch. Vincentka tu stojí zhruba polovicu toho čo v obchode. Okrem fliaš sa predáva tiež v nosových sprejových aplikátoroch a ako koncentrát na výplach dutín (Nasalis). Pridáva sa ako kontrovaná soľ aj do pastiliek, zubných pást, sirupov, hydratačných krémov a sprejov Vincentka. Pastilky hlavne v ČR oceňujú umelci a ľudia ktorí pracujú s hlasom (speváci, herci, moderátori, speakri, učitelia).

 

Viac informácií je na www.vincentka.cz .

Related Post