Stévia – sladidlo budúcnosti
- by pristeron
Odborníci ale aj médiá ju označujú za sladidlo budúcnosti. Stévia rebaudiana, prezývaná tiež medové lístky, alebo stévia je až 300 krát sladšia ako repný cukor a pritom neobsahuje žiadnu energetickú hodnotu. Má však aj mnoho iných prospešných vlastností a účinkov, o ktorých si teraz povieme.
Jej celý názov je Stevia rebaudiana Bertoni, ale je známa najmä ako stévia sladká, stévia cukrová, stévia, medové lístky či sladká tráva. Okrem iných obsahuje látky, ktoré jej dodávajú sladkú chuť, tzv. steviol-glykosidy. Pre potravinárstvo je zdrojom prírodného nekalorického sladidla, ktoré je 300 krát sladšie ako bežný cukor.
Stévia má pôvod v Júžnej Amerike, na území okolo rieky Paraná. Ide o malý bujný kríček, ktorý kvitne bielymi kvetmi. Používali ho už od nepamäti pôvodní indiáni v pralese ako sladidlo, na dezinfekciu ústnej dutiny ale aj pri hojení zápalov a drobných rán po škrabnutí a pod.. Je síce sladšia ako bežný cukor, ale nekazí zuby, dokonca predchádza tvorbe zubného kazu pretože likviduje nežiadúce baktérie v ústnej dutine.
Okrem toho ze je sladšia má ešte jednu dobrú vlastnosť, môžu ju používať aj diabetici, ktorým neškodí, ale naopak pomáha. Nezvyšuje totiž hladinu cukru v krvi, dokonca ju stabilizuje. Je preto oveľa lepší na použitie ako umelé sladidlá.
Pre lepšie pochopenie toho, aké rôzne má stévia účinky si ich poďme zhrnúť:
- je 200 – 300 krát sladšia ako bežný cukor a pritom neobsahuje ani jedinú kalóriu
- má vynikajúce hojivé účinky, používa sa pri zraneniach, neostáva po nej jazva
- reguluje baktérie v ústach a likviduje zubný kaz
- podporuje trávenie, odtučňuje a pomáha udržovať váhu
- používa sa tiež na akné, dermatitídu, ekzém a pod.
- znižuje túhu po tabaku a alkohole
- podporuje bunkový metabolizmus, zhutňuje svalstvo, zvyšuje mentálnu aktivitu…
Možno sa teraz pýtate sami seba prečo ešte nie je na našom trhu. V Japonsku sa používa ako sladidlo pre diabetikov už viac ako 30 rokov a to nie je jediná krajina kde má stévia “zelenú”.
Iba nedávno sa jej použitie v potravinárstve povolilo aj v EÚ. Donedávna bolo používanie stévie zakázané, pretože bola zaradená do škodlivých prísad.
Teraz sa začína jej používanie šíriť a ľudia v Európe si začínajú uvedomovať, ako veľmi prospešná je táto malá rastlinka.