Leto v piesku
Mokrý či suchý, sypký či ťažký, plážový alebo v debničke, piesok deti jednoducho fascinuje. Dokonca existujú rôzne pieskové terapie, pri ktorých sa drobci rukami pohrávajú so zrniečkami a popri tom rozprávajú svoje zážitky a problémy. Vraj im to potom ide lepšie. Hra v piesku má totiž upokojujúce a kreativitu rozvíjajúce účinky.
Pri hraní sa v piesku deti rozvíjajú svoju tvorivosť a predstavivosť. Vytvárajú zámky, tunely, garáže, domy, kreslia si doň paličkou alebo ho len tak presúvajú z jednej kopy na druhú. V detskej mysli sú však aj tie najmenšie drobnosti veľmi dôležité a nikdy neviete, či pod tou kopou nedrieme drak, ktorého treba urýchlenie ukryť pred potulným rytierom.
Pri hre s pieskom deti nevedomky začínajú chápať fyziku, chémiu a matematiku. Zisťujú, že keď pridajú do piesku vodu, stáva sa ťažším a lepšie lepí. Potom sa naučia, že k mokrému piesku sa treba prekopať, pretože na povrch svieti slnko a vysušuje ho. Učia sa tiež, koľko lopatiek je potrebných pre naplnenie vedierka a kedy je už vedierko príliš ťažké na to, aby ho uniesli. Všetky tieto drobnosti formujú vedomie dieťaťa a ukladajú sa v jeho mysli, aby potom poslúžili ako pomôcka a škole či škôlke.
Piesok je tiež skvelým nástrojom na cvičenie jemnej a hrubej motoriky. Preosievanie, hrabanie, pomalé vyklápanie bábovičiek z formičky, nakladanie do vedierka, zbieranie kamienkov a paličiek na ozdobu hradu, to všetko posilňuje úchop, silu a koordináciu pohybov. O niekoľko minút vidíte šťastné dieťa ukazujúce na svoju dokonalú bábovku, ktorou vás ochotne ponúkne a vy ju musíte akože zjesť a pochváliť.
No a najdôležitejšia „vlastnosť“ pieskoviska je trénovanie sociálnych zručností. Deti nemajú predsudky, a preto sa skamarátia s každým dieťaťom, ktoré im požičia farebnú lopatku alebo hrabličky. Je jedno, že ste na dovolenke a jeho spolustaviteľ je z druhej strany sveta. Momentálne majú spoločný cieľ – urobiť tú najväčšiu jamu na svete. A potom ju zahrabať. A popri tom sa skvele zabaviť.
I keď existujú ľudia, ktorí trpia eremikofóbiou, teda strachom z piesku alebo z púští, a rodičia, čo sa boja pustiť dieťa na pieskovisko, lebo je to nehygienické a drobec si poriadne zašpiní svoje oblečenie, hru v piesku by malo vyskúšať na vlastnej koži každé dieťa. Nikdy neviete, či sa práve tu neprebudí skrytý talent architekta či dizajnéra.