5 tipov, ako sa pripraviť na príchod dieťaťa a nezruinovať pri tom domáci rozpočet
- by Lesensky.cz1
Zistili ste tú radostnú správu, že čakáte rodinu a za niekoľko mesiacov sa vám obráti život hore nohami? Reklamy vás presviedčajú, čo všetko bezpodmienečne potrebujete pre spokojné dieťa a okolie vás zahŕňa zaručenými radami a odporúčaniami. Ako sa ale v ponuke vyznať, čo kúpiť zavčasu a čo môžete pokojne kúpiť na poslednú chvíľu? Je tu päť tipov, ako sa pripraviť na príchod dieťaťa a ako najlepšie rozvrhnúť sily, aby ste všetko zvládli v pohode a s rozumnými nákladmi.
Tip 1: Nepodceňujte predpôrodnú prípravu
Základom, ktorý sa ale vždy ľahšie radí, ako praktikuje, je nestratiť hlavu. Hoci je pochopiteľné, že má človek hneď po zistení tak významnej správy tendenciu začať zariaďovať, nakupovať a chystať, mal by dať najskôr priestor sebe aj partnerovi, aby si na novo vzniknutú situáciu zvykli. Odborníci sa totiž zhodujú, že psychická pripravenosť hrá kľúčovú úlohu nielen počas celého tehotenstva, ale aj pri samotnom pôrode. Je vhodné sa tak zapísať na predpôrodné kurzy, ktoré partneri navštevujú spoločne a kde dostanú mnoho informácií týkajúcich sa nielen starostlivosti o dieťa, ale aj novej úlohy rodiča. Tam sa tiež dozviete, čo má cenu kupovať, čo radšej požičať a čo nekupovať vôbec.
Tip 2: Kočík musí byť predovšetkým praktický
Jednou zo základných a zásadných položiek vo výbave je nepochybne detský kočík. V dnešnej dobe už existuje nespočetné množstvo typov, farebných kombinácií a materiálov. Kým sa teda vydáte do obchodu, mali by ste si premyslieť v akých podmienkach a ako budete kočík skutočne využívať. „Okrem správneho a úplného označenia, ktoré poukazuje na to, že výrobca pozná príslušné normy, je dobré ustrážiť si aj tom či má kočík nastaviteľnú výšku madla. Správne nastavenie totiž značne uľahčí celkovú manipuláciu,“ upozorňuje Lukáš Fiala z popredného českého internetového obchodu s detským tovarom Funbaby.cz. Ak neplánujete len jazdy po meste, rozhodne sa zamerajte aj na odpruženie predných a zadných kolies a jednoduchosť ich odnímateľnosti. „Kočík by sa vám mal, samozrejme, páčiť, ale s príchodom dieťaťa, kedy budete šetriť každú minútu aj sily, oceníte predovšetkým jeho praktickosť,“ dodáva Fiala. Ak dáte na babské rady, nezabudnite uskladniť kočík až do narodenia bábätka u niekoho z rodiny či známych. Traduje sa totiž, že mať kočík doma skôr ako dieťa nosí smolu.
Tip 3: Do hračiek príliš neinvestujte, väčšinu dostanete darom
Hoci chce každý rodič pre svoje dieťa prirodzene to najlepšie a má tendenciu vopred kupovať množstvo hračiek, ktoré potomka budú rozvíjať a stimulovať, s ich nákupom radšej počkajte. V prvom rade sa dieťa v počiatočných dňoch a týždňoch bude doma aklimatizovať a zvykať si na určitý režim. V druhom rade môžete počítať s tým, že s najväčšou pravdepodobnosťou dostanete veľa hračiek pri prvých návštevách rodiny a priateľov. „Vo všeobecnosti je vhodné zamerať sa na nadčasové hračky z kvalitných materiálov, ktoré dieťaťu vydržia dlho. V tomto prípade totiž platí, že kvantita by nemala prevážiť nad kvalitou,“ vysvetľuje Lukáš Fiala.
Tip 4: Na sedačke nešetrite, vyhnite sa už použitým
Ďalšou z vecí, do ktorých sa oplatí investovať, je detská autosedačka. Hoci sa môže zdať, že v dnešnej dobe už medzi nimi nie je veľký rozdiel, nenechajte sa zmiasť. Aj tie zdanlivo najmenšie detaily môžu mať zásadný vplyv v situácii, kedy musíte prudko zabrzdiť alebo havarujete. „Autosedačku je nutné vždy vyberať s ohľadom na hmotnosť dieťaťa. Rozhodne nekupujte väčšiu sedačku s tým, že do nej dieťa dorastie. Ak sedačka nebude zodpovedať veľkosti dieťaťa, je to nielen nepohodlné, v prípade nárazu to môže tiež byť nebezpečné,“ varuje Lukáš Fiala z internetového obchodu Funbaby.cz ponúkajúceho popredné svetové značky hračiek aj vybavenia pre deti. „Vyhnite sa aj nakupovaniu už použitých sedačiek, pretože často nie je možné overiť, v akom stave sa sedačka nachádza a či nebola poškodená pri autonehode. Niektoré poškodenia totiž nemusia byť na prvý pohľad zrejmé,“ dodáva Fiala s tým, že autosedačku je vhodné vyberať aj s ohľadom na to, aby z nej dieťa malo výhľad a bola dostatočne vypolstrovaná.
Tip 5: Pri nábytku myslite na materiály a farby
Pri zariaďovaní detskej izby je dobré dôkladne si premyslieť usporiadanie nielen na prvé mesiace, ale aj na niekoľko rokov dopredu. Mnoho firiem dnes už ponúka nábytok, ktorý „rastie“ s dieťaťom a vy ho nemusíte vymieňať vždy, keď potomok vyrastie o pár centimetrov. Rovnako tak existujú detské postieľky, ktoré je možné následne jednoducho upraviť na bežnú detskú posteľ. Pri výbere nábytku sa zaujímajte predovšetkým o materiály, ktoré boli použité na výrobu. Kľúčovú úlohu tak hrajú najmä použité lepidlá a povrchové laky, ktoré musia byť úplne nezávadné, pretože výpary z nich bude dieťa neustále vdychovať. Farby voľte skôr jemné a upokojujúce. V ostro červenej izbe vám bábätko bude len ťažko zaspávať.