Dopyt po termálnych kúpaliskách v Českej republike síce rastie, ponuka však za Slovenskom a Maďarskom stále zaostáva
- by Lesensky.cz1
Dopyt po termálnych kúpaliskách, do ktorých môžu záujemcovia jazdiť aj bez predpisu od doktora, neustále rastie. V súvislosti s tým sa zvyšuje aj ponuka služieb termálnych kúpalísk a kúpeľov. Ľudia sa chcú starať o svoje zdravie a od služieb očakávajú vysoký štandard. Nie je tomu inak ani u nás na Slovensku a v susednej Českej republike. Ponuka však u našich susedov stále zaostáva nad tým, čo poskytuje Slovensko alebo „mekka“ termálov, za ktorú odborníci považujú Maďarsko.
Kým v Maďarsku je niekoľko desiatok termálnych kúpeľov, v Českej republike je ich len zhruba desiatka a napríklad Termálne kúpele Teplice sú prístupné len pre ubytovaných hostí v rámci relaxačných a liečebných pobytov. Ďalšie miesta ako Termálne kúpalisko Kliše alebo kúpalisko Brná v Ústí nad Labem sú otvorené len počas sezóny, teda od mája do septembra. Okrem toho, ponuka sa koncentruje len do niekoľkých miest v republike. Celoročne sú v prevádzke len termály vo Veľkých Losinách, Liberci, Tepliciach a Pasohlávkach pri Brne.
„Ľudia omnoho viac začínajú myslieť na seba, predovšetkým na svoje zdravie. To sa prejavuje aj tak, že viac relaxujú, dopriavajú si masáže, wellness pobyty či iné formy odpočinku. Môžeme hovoriť o akomsi wellness trende, jazdia k nám mladí, ale aj starší ľudia. Zaujímajú sa o účinky termálnej vody a priamo ju vyhľadávajú,“ hovorí riaditeľ Aqualandu Moravia Petr Pavlacký. Výhodou areálu sú napríklad sírne kúpele, a to vďaka vode, ktorá má blahodarný vplyv na ľudský organizmus. Jej pozitívne účinky spočívajú najmä v oblasti zníženia bolestí pohybového aparátu, v zlepšení pohybu kĺbov končatín a chrbtice, úľave pre osoby s reumatickým ochorením a zlepšení celkovej kondície. Zdrojom je prameň termálnej vody s vysokým obsahom sírovodíku a minerálnych látok s výstupnou teplotou 41,7 °C, ktorý je v Česku unikátom. Vyviera v hĺbke 1 450 metrov pod terénom a ide o druhý najsilnejší prameň v ČR. V spomínanom aquaparku návštevníci nájdu aj vane s neupravenou sírnou vodou. „Popularita týchto procedúr u nás ešte len rastie, ľudia však postupne začínajú objavovať a oceňovať jej blahodarný vplyv na ľudský organizmus,“ podotýka Pavlacký.
Okrem týchto aj iných procedúr ponúka Aqualand Moravia, ktorý je z Bratislavy len hodinu cesty autom, dohromady 12 bazénov. Hoci ide o najväčší komplex v Českej republike, na Slovensku a v Maďarsku je ponuka ešte väčšia. Napríklad preslávené maďarské kúpele Bükfürdö majú na ploche 14 hektárov dohromady 32 bazénov, ktoré zaberajú viac ako 5 200 metrov štvorcových. Maďarské kúpele sú v Európe veľmi populárne, zhruba päťdesiat z nich sa pravidelne zapája do takzvanej Noci termálov, pri ktorých akcie v jednotlivých zariadeniach nekončia ani o polnoci. Pre české komplexy sú dlhodobou konkurenciou slovenské prevádzky, napríklad Tatralandia neďaleko Liptovského Mikuláša.
„Ľudia okrem kvalitnej termálnej vody očakávajú aj vysoký štandard služieb. Do Pasohlávok je to z Bratislavy približne 120 kilometrov, do Bükfürdö 130 a do Tatralandie skoro 300 kilometrov. Nám sa od otvorenia areálu v roku 2013 darí lákať stále viac zahraničných turistov. Aktuálne platí, že z desiatich turistov je ich priemerne šesť z Českej republiky, dvaja sú Slováci a dvaja Rakušania. Do aquaparku len vlani prišlo viac ako 700 tisíc ľudí a ich počet neustále rastie,“ uviedol Pavlacký.
Podľa neho je ale nutné investovať do neustále rozrastajúcej sa ponuky služieb. Udržať zahraničných návštevníkov pomáhajú aj ubytovacie služby, súvisiace najmä s hotelom Aqualand Inn, ktorý bol otvorený vlani v máji. Stavba stála približne 2,16 milióna eur a bola reakciou na dopty zo strany zákazníkov. Aqualand plánuje aj ďalšie rozšírenie, ktoré ho má udržať na špičke lákajúcej celúú pätinu návštevníkov zo Slovenska. Novinkou budú atrakcie známe z najlepších svetových vodných parkov. Hotovo by malo byť do dvoch rokov.