22 netradičných tipov, ako sa pripraviť na jarnú sezónu: Kofeínový odpočinok, kryokomora a tri orechy denne
- by Lesensky.cz1
Hoci Slovensko stále bojuje s chrípkovou epidémiou, nič nebráni tomu prospieť svojmu zdraviu a pripraviť svoj organizmus na jar už dnes. Je známe, že celkový stav tela najlepšie podporí predovšetkým zdravý životný štýl. Málokto však dnes nájde motiváciu dodržiavať všeobecné princípy zdravého života. Preto sme pre vás pripravili 22 tipov, ktoré nie sú tak obvyklé a ponúkajú spojenie príjemného s užitočným.
- Zapojte urýchľovače metabolizmu
Pre zdravý životný štýl je dôležitá správna látková premena. Táto schopnosť tela však s rastúcim vekom klesá. Preto je vhodné isť jej oproti a zapojiť metódy alebo potraviny, ktoré metabolizmus urýchlia. Aby telo správne trávilo a spaľovalo kalórie, platí najmä pravidlo jesť pravidelne každé 2 až 3 hodiny. Oplatí sa aj cvičiť aspoň dvakrát týždenne stále v rovnakom tempe. Z potravín zlepšujú metabolizmus vajcia, chia semienka, škorica, bobule, zázvor, avokádo či srvátka.
- Užívajte probiotiká
Kvalita trávenia je spoľahlivým ukazovateľom nášho zdravia. Pre zachovanie správnej funkcie tráviacej sústavy vedia poslúžiť probiotiká. Obsahujú tie „správne“ baktérie, akými sú lactobacilus alebo bifidobaktérie, ktoré udržiavajú črevnú mikroflóru v prirodzenom stave. Probiotické vlastnosti má napríklad acidofilné mlieko, kefír, jogurty alebo plesňové syry.
- Ochutnajte raw food
Trendom uplynulých rokov je surová strava. V nej sa vďaka tomu, že je tepelne upravená len na 40 °C, zachovávajú enzýmy, vitamíny a ďalšie zdravé látky. Tento druh stravovania síce dokáže zbaviť organizmus toxických a kyselých látok, ktoré obvykle vznikajú pri varení a chemickej konzervácii jedla, neodporúča sa ale užívať ho dlhodobo. Telo stráca prirodzenú rovnováhu a podľa zverejnených štúdií má surová strava vplyv na nižšiu hustotu kostí a narušenie chrupu. Krátkodobé držanie raw diéty je ale úplne v poriadku a zdraviu prospešné.
- Občas jedzte tučnejšie potraviny
Hoci sa môže zdať, že diétna oplátka o 100 kalóriách vás zasýti, pravdou je, že po jej zjedení budete mať väčší hlad, než keby ste si dali niečo výdatnejšie. Štúdia Texas Health Ben Hogan Sport Medicine zistila, že konzumácia malého množstva karbohydrátov spôsobuje len vyššiu hladinu cukru v krvi a vyvoláva ďalšiu potrebu karbohydrátov. Na zahnanie hladu lepšie fungujú proteíny, ktoré sú síce kalorickejšie, ale zasýtia rýchlejšie a na dlhšiu dobu. Vo finále tak do tela dostanete menej kalórií.
- Venujte sa vode
Podľa prieskumu spoločnosti Median vypijeme v priebehu dňa priemerne 1,5 litra tekutín. Na zachovanie zdravia by sme však mali vypiť aspoň 2,5 litra na jar a v lete ešte o niečo viac. Nedostatočný prísun tekutín je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie dokonca príčinou 6 % všetkých ochorení. Základom pitného režimu je čistá voda, ktorá v tele udržiava energiu a sústredenosť, zároveň čistí vnútorný systém, naštartuje metabolizmus a vyplaví toxíny. Každé ráno je vhodné vypiť pohár vody izbovej teploty, ideálne s čerstvým citrónom alebo limetkou.
- Vyhnite sa energy drinkom
Energetické nápoje obsahujú až päťkrát viac kofeínu ako káva, ale na rozdiel od nej majú nepríjemné vedľajšie účinky, akými sú nervozita, iracionalita a zvýšený srdečný rytmus. Zároveň v sebe často majú vysoké množstvo taurínu, ktorý stimuluje centrálnu nervovú sústavu, a až 50 gramov cukru. To zodpovedá zhruba 13 čajovým lyžičkám, čo zvyšuje hladinu cukru v krvi. O prospešnosti nášmu zdraviu teda nemôže byť reč.
- Doprajte si „kofeínový spánok“
Na zvýšenie aktivity tela a mysle je tu o niečo zdravšia metóda. Štúdia anglickej Loughborough University z 90. rokov totiž preukázala, že ak ľudia skonzumujú 200 miligramov kofeínu, čo je približne jedna až dve šálky kávy, a bezprostredne potom sa oddajú spánku v dĺžke 20 minút, zlepšuje sa im výkonnosť aj celkové zdravie. Po 20 minútach, počas ktorých si telo riadne odpočinie, totiž začne kofeín účinkovať. To znamená nielen to, že telo príjme dvojnásobne väčšiu dávku energie, ale táto kombinácia zbaví mozog molekuly adenozínu, čím sa zbystrí myseľ a telo sa naštartuje na vyššiu aktivitu.
- Vstúpte do sauny či kryokomory
Či už pôsobením veľkého tepla v saune alebo naopak, extrémneho chladu v kryokomore, pri oboch týchto wellness procedúrach sa telo regeneruje. Fínska sauna uvoľňuje dýchacie cesty, ktoré po zime bývajú namohnuté, detoxikuje organizmus, podporuje kardiovaskulárny systém, posilňuje imunitu a pôsobí preventívne proti alergiám, ktoré sa s príchodom jari začínajú hlásiť o slovo. Priaznivé účinky má aj kryokomora. „Extrémny chlad je pre ľudský organizmus šokom, ktorému sa bráni vylučovaním látok, ako sú kortikoidy, adrenalín, noradrenalín alebo endorfíny. Tie sú zdraviu veľmi prospešné, majú protizápalové účinky a navodzujú pocit telesnej sily aj duševnej pohody,“ vysvetlil Petr Pavlacký, riaditeľ Aqualandu Moravia, najväčšieho zábavného vodného centra v susednej Českej republike, ktoré je len hodinu cesty autom z Bratislavy. Aqualand disponuje aj bohatou paletou wellness možností.
- Pri únave športujte
Ak sa po zime cítite unavení a vyčerpaní, odporúča sa aj ďalšia možnosť, ako únavu prekonať. Hoci sa cvičenie zdá ako posledná vec, ktorej sa chcete na konci náročného dňa venovať, opak je pravdou.Podľa štúdie publikovanej v magazíne Medicine and Science in Sports and Exercise už polhodinová fyzická činnosť dodá organizmu energiu. Cvičením sa totiž do tela nasáva kyslík, ktorý prebúdza všetky telesné systémy k aktivite.
- Ponorte sa do termálnej vody
Pozitívny vplyv na organizmus pred príchodom jarnej sezóny má aj termálna voda, ktorá predstavuje prírodný zdroj na prevenciu a liečby zdravotných ťažkostí. Po zime ocenia termálny kúpeľ predovšetkým končatiny, ktoré sa pri zimných športoch značne namáhali. „Termálna voda sa tvorí v hĺbke 1 450 metrov pod povrchom. Jej pozitívne účinky spočívajú najmä v znížení bolestí pohybového aparátu, zlepšení pohybov kĺbov a chrbtice, úľave pri reumatických ochoreniach a zdokonalení celkovej kondície. Na zvýraznenie týchto účinkov sú vhodné vaňové procedúry,“ uviedol Petr Pavlacký, riaditeľ Aqualandu Moravia, ktorý ponúka vaňový kúpeľ s termálnou vodou z vrtu Mušov MU 3G.
- Nečistite si zuby bezprostredne po jedle
Ak si po obede chcete vyčistiť ústnu dutinu, radšej pár minút počkajte. Obzvlášť, ak ste si dali niečo kyslé. Kyselé pokrmy a nápoje totiž podľa výskumu Academy of General Dentistry zmäkčujú zubnú sklovinu. Čistenie zubov v tejto fáze môže urýchliť účinky kyseliny na sklovinu a narušiť vrstvu pod ňou. Odporúča sa počkať aspoň 30 minút.
- Používajte antibakteriálne mydlo
Používaním mydla s nápisom „antibakteriálne“ riziko ochorenia nutne neznížite, dodnes totiž neexistuje dôkaz, že by tieto prostriedky boli účinnejšie než bežné mydlá. Dlhodobé pôsobenie niektorých ingrediencií, napríklad triklosanu, ktoré antibakteriálne mydlá obsahujú, ale môže zdokonaliť niektoré schopnosti organizmu, hlavne odolnosť voči baktériám, ktoré na organizmus v tomto období útočia zo všetkých strán.
- Jedzte denne tri orechy
Vlašské orechy sú najzdravšie z rodiny orechov, pretože obsahujú antioxidanty, ktoré vedia najlepšie bojovať proti chorobám a starnutiu. Vyplýva to z výskumov americkej University od Scranton. Konzumácia troch vlašských orechov denne pritom stačí na to, aby ste z nich získali všetky výhody pre svoje zdravie.
- Pred spaním meditujte
Kvalitný odpočinok, ktorý je pre zdravie tela nevyhnutný, nenačerpáte, ak pred spánkom neskľudníte myseľ. Náročný deň, ktorý je za vami, alebo vás ešte len čaká, dokáže spôsobiť bezsenné noci. Predtým, než zažmúrite oči, venujte 5 minút meditácii. Tá vám pomôže znížiť stres, zjemniť myšlienky a podporiť vašu produktivitu na nasledujúci deň.
- Sledujte televíziu o hodinu menej
Štúdia amerického National Cancer Institute odhalila, že po dosiahnutí veku 25 rokov skráti každá hodina, ktorú strávite sledovaním televízie, váš život o približne 20 minút. Je to dané tým, že kým sledujete nejakú reláciu na obrazovke, telo dlhšie sedí, svaly sa neposilňujú a kalórie pribúdajú. To vo finále spôsobuje mnoho ochorení.
- Smejte sa aspoň dvadsaťkrát denne
Smiech dokáže naštartovať imunitný systém, znižuje stresové hormóny a stimuluje T-lymfocyty, ktoré sú dôležitou súčasťou obranyschopnosti organizmu a bojujú proti rakovine. Dospelí jedinci sa však smejú priemerne len päťkrát až pätnásťkrát denne. Ideálna miera smiechu je pritom dvadsaťkrát za deň.
- Vyskúšajte akupresúru
Akupresúra slúži ako prevencia mnohých ochorení a zároveň posilňuje imunitu. Okrem toho zlepšuje krvný obeh, dodáva energiu, podporuje správnu funkciu orgánov a vylučovanie toxínov. Masážou určitých bodov na tele je možné podľa odborníkov zabrániť až 200 rôznym zdravotným ťažkostiam.
- Choďte naboso
Keď to jarné teploty dovolia, odložte obuv a prejdite sa vonku naboso. Dotykom s nerovnosťami sa totiž stimulujú akupresúrne body, ktoré ovplyvňujú funkciu rôznych častí tela. Občasná chôdza naboso má priaznivý vplyv aj na psychickú stránku človeka, noha zároveň môže dýchať a vzniká na nej menej kožných infekcií.
- Načerpajte duševné zdravie hudbou
Kým športovaním dodáte energiu telu, počúvaním hudby posilníte mozog. Štúdia zverejnená v magazíne Nature Reviews Neuroscience odhalila, že akákoľvek interakcia zahŕňajúca počúvanie hudby zlepšuje aktivitu aj zdravie mozgu.
- Pite vodu z desiatich bylín
Voda obsahujúca bylinky a ovocie ochladzuje, hydratuje a zároveň čistí organizmus od škodlivých látok. Čerstvé bylinky sú plné chlorofylov, vitamínov a minerálov, ktoré pomáhajú bunkám vstrebávať kyslík. Ideálna je kombinácia desiatich aromatických bylín, ktoré necháte vylúhovať najmenej 6 hodín. Do receptu patrí bazalka, ktorá je antioxydantom a stimulantom, rozmarýn pomáhajúci naštartovať organizmus, citrónová tráva na podporu dobrej nálady, mäta, ktorá prospieva zažívaniu a dýchaniu, antibakteriálny tymián, limetkové lístky na stimuláciu lymfy, levanduľa na skľudnenie, maliny proti srdečným chorobám, šalvia na detoxikáciu a čierna ríbezľa na omladenie.
- Uvoľnite sa v sírnom kúpeli
Reštart tela a mysle znásobí aj kúpeľ s prírodnou sírnou vodou. Tento upokojujúci kúpeľ je na koniec zimy ako stvorený, pretože výrazne detoxikuje organizmus a pomáha pri únave. „V sírnej vode dochádza k prehrievaniu organizmu, síra sa vstrebáva hlboko do pokožky a pôsobí na bunkové membrány, ktoré pdoporujú imunitu. Okrem toho urýchľuje vylučovanie škodlivín z tela a prísun živín do tela. Účinok sa dostaví za krátky okamžik,“ priblížil Petr Pavlacký, riaditeľ Aqualandu Moravia.
- Prevádzkujte „neurobik“
Je pravdepodobné, že ste tento výraz ešte nepočuli. Odborníci spojujú s termínom „neurobik“ jednoduché úlohy, ktoré aktivujú biochemické procesy v mozgu, a tým osviežujú myseľ. A to sa s príchodom jari hodí. Vyčistite si zuby druhou rukou, vyberte sa do práce inou cestou, vyberte si oblečenie hmatom a nie zrakom. Ľuďom s vysokou mentálnou schopnosťou sa totiž menej často prejavujú alergie a choroby typické pre ich vek.