S kočíkom na výlet: ako sa správne prepravovať vo vlaku a v meste
- by LesenskyCZ
S príchodom leta sa rodiny s deťmi častejšie vypravujú na prechádzky a na výlety. Slováci volí na cestovanie mestské hromadné prostriedky, pričom na medzimestské cesty volia radšej autobus ako vlak. Vo vlaku ale platia iné pravidlá na prepravu detí ako je tomu v prípade prostriedkov hromadnej dopravy.
Pantograf zaručí pohodlné cestovanie s kočíkom
Hoci väčšina Slovákov využíva na dlhšie vzdialenosti hlavne autobus, vlak sa pre rodiny s deťmi zdá ako vhodnejšia voľba. Jazda je plynulejšia, kľudnejšia a priestory vo vlaku sú väčšie. Vo všetkých vlakoch je možné prevážať kočík, avšak nie všetky spoje sú na jeho prepravu prispôsobené. „Rodičia zažívajú komplikácie ešte pred samotným nastúpením do vlaku. Nástupištia a schody do vagónu totiž nemusia byť na manipuláciu s kočíkom prispôsobené. Vo vlaku sa tak cestujúci stretávajú s úzkym vstupom a tesnými uličkami a tiež nemožnosťou sedieť počas jazdy priamo pri kočíku,“ popísal distribútor detských kočíkov a autosedačiek značky Neonato Lukáš Fiala. Na cestovanie s kočíkom sú preto najvhodnejšie takzvané pantografy, ktorých výhodou je široký vstup bez schodov a priestor na kraji vagónu so sklápacími sedadlami, ktorý je vhodný aj pre veľké skupiny cestujúcich. V niektorých typoch sa nachádza aj samostatný priestor pre kočíky a prebaľovací pult.
V meste kontrolujte bezbariérový vstup
Mestská hromadná doprava zahŕňa vozidlá rôznych typov. Pred zahájením jazdy by si teda rodičia mali okrem času odjazdu zistiť aj to, či je vybraný prostriedok nízkopodlažný. „Pred nástupom do vozu nezabudnite dať šoférovi znamenie mávnutím ruky, rovnako ako pri výstupe stlačením tlačidla. Šofér na zástavke počká dlhšiu dobu a výstup aj nástup s kočíkom bude pre rodiča menej stresujúci,“ radí Fiala. Do prostriedkov mestskej hromadnej dopravy, akými sú autobusy a trolejbusy, je povolené vstupovať s kočíkom len dvermi označenými piktogramom.
Preprava kočíku: väčšinou bezplatná, ale existujú výnimky
V rámci mestskej hromadnej dopravy by mali rodičia parkovať kočík len vo vyhradených priestoroch označených príslušným symbolom. Vo vlaku je kočík považovaný ako batožina pre spolucestujúce dieťa a je teda potrebné ho mať zložený v batožinovom priestore. Po dohode so sprievodcom je ale možné ponechať ho v kupé rozložený. Poplatky za dopravu detí sa líšia v závislosti na type zvolenej dopravy. Vo vlaku platia deti do 15 rokov podľa príslušného tarifu. Aby ste sa vyhli prípadným komplikáciám, je lepšie uistiť sa o tom na informáciách miestneho dopravného podniku.