PREČO je Vincentka taká účinná?
- by Paper Life
Minerálna voda Vincentka je mimoriadne účinná a pomáha pri rade chorôb. Pre laikov i profesionálov bolo dlho záhadou, PREČO je vlastne taká účinná, keď minerálnych vôd s priaznivým zložením je celý rad a je tu aj morská voda a tisíce prípravkov s jej obsahom. Tajomstvom je, že práve u Vincentky sa zišli všetky šťastné náhody a jej liečivé aj preventívne účinky preverili stáročia.
Osmolalita
Hovorí hlavný lekár akciovej spoločnosti Kúpele (Lázně) Luhačovice Jiří Hnátek: ,,Jednou z najväčších výhod Vincentky je jej osmolalita. Osmolalita je látkové množstvo osmoticky aktívnych častíc rozpustených v kilograme vody. V krvi (plazme) sú najdôležitejšími takto rozpustenými látkami ióny (natrium, kálium, chloridy a ďalšie), cukry (glukóza) a močovina. Osmotickým tlakom 634,7 kPa sa Vincentka blíži osmolalite ľudskej krvi a vnútrobunkových tekutín. Je to veľmi silno mineralizovaná, hydrouhličitano-chlorid sodná, jódová minerálna voda so zvýšeným obsahom fluoridov a kyseliny boritej, studená, hypotonická. Obsahuje ióny sodíka, draslíka, vápnika, lítia, horčíka, fluóru, chlóru, jódu a železa. Železo je však pred stáčaním do fliaš odstraňované. Celková mineralizácia dosahuje 10050 mg/l. Obsahuje aj biogénne prvky, akými sú lítium, rubídium, cézium, meď, zinok, vanád, chróm, kobalt vo fyziologickom pomernom zastúpení. Vdychovanie (inhalácia) Vincentky má lokálny antiseptický účinok, ktorý spôsobuje síra v oxidovanej aj redukovanej forme. Ďalej voda znižuje množstvo hlienu pri hypersekrécii, pôsobí aj ako expektorans – hlien je redší a ľahšie sa odkašliava. Jódobrómové soľanky obsahujú jodidové ióny, ktoré pôsobia mukolyticky, expektoračne a protizápalovo.”
Vincentka je svojím pôvodom morskou vodou, ale svojim zložením, obohatením ďalšími minerálnymi prvkami, oxidom uhličitým a zriedením podzemnou vodou viac ako trojnásobne, sa od morskej vody líši. Morská voda má cca 35 g solí na liter, Vincentka cca 10 g/l. Navyše to more, z ktorého Vincentka pochádza, bolo praveké treťohorné a neznečistené. S nadsádzkou sa hovorí, že Vincentka obsahuje takmer celú Mendelejevovu periodickú tabuľku prvkov.
,,Oxid uhličitý a soli vo Vincentke majú schopnosť rozpúšťania hlienov. Málokto asi vie, že ju inhalujú aj čínski dopravní policajti, pretože im pomáha vykašľať hlieny a smogové častice z priedušiek. V našom Inhalátoriu v Kúpeľoch Luhačovice podávame Vincentku pacientom, ktorí majú spastický nález na prieduškách. Najprv mu podáme bronchodilatačný liek určený na roztiahnutie priedušiek a následne ide inhalovať čistú minerálku,” dodáva J. Hnátek.
Všeliek?
Vincentka je označovaná tiež ako “liek našich babičiek”. Vincentka svojím obsahom a vyváženosťou minerálnych solí a prvkov umožňuje rozpúšťanie hlienov v dýchacích cestách, žalúdku a črevách. Je odporúčaná na pitné a inhalačné kúry pri ochoreniach dýchacích ciest, hlasiviek, pri chorobách látkovej výmeny, vredovej choroby žalúdka, dvanástnika a ich pooperačných stavoch, pri chronickom zdurení pečene, diabetu mellitus, chronickej pankreatitíde. Pomáha regenerovať aj vnútorné prostredie človeka po veľkých stratách potu (šport, ťažká fyzická práca, horúčkovité ochorenia) a upravuje metabolizmus po alkoholových excesoch. Jeden dúšok Vincentky postačí na uhradenie dennej dávky jódu, môže slúžiť na prevenciu zubného kazu u detí (0,25 l denne) a je vhodná ako prírodný doplnok výživy pre športovcov, deti, tehotné ženy a rekonvalescentov. Odporúča sa tiež proti vzniku suchých zápalov nosovej sliznice a na prevenciu jej recidív. Vincentka sa osvedčila ako výborný prostriedok hlavne v zimných mesiacoch v období chrípkových epidémií a ochorení dýchacích ciest, kedy prináša úľavu v podobe zlepšeného dýchania. Neoceniteľným pomocníkom sa však Vincentka stáva aj pre alergikov, ktorým prináša úľavu celoročne a najviac práve v období peľovej sezóny. Táto minerálka pomáha k obnove prirodzeného prostredia nosných slizníc a zlepšovaniu dýchania. Je určená na pitné kúry, kloktanie, na inhalácie a kúpele. Mala by sa podávať dvakrát denne nalačno, v dávke 2,5 – 3,5 dcl. Pitná kúra by mala trvať 15 – 20 dní.
Kde sa vzalo v Luhačoviciach more
Jan Šumšal, riaditeľ spoločnosti Vincentka, a. s. vysvetľuje: ,,Geologické podložie širokého okolia Luhačovíc tvoria flyše (račanská jednotka magurského flyšu). Sú charakteristické striedajúcimi sa vrstvami pieskovcov, zlepencov a ílovcov. Tie sú značne nepriestupné pre vodu, vďaka čomu došlo v hĺbke k uchovaniu zvyškovej vody treťohorného (pleistocenného) mora. Tektonické poruchy v nepreniknuteľných horninách (nezdenický zlom v širšom okolí Luhačovíc) umožňujú výstup vôd k povrchu. Rôzne cesty výstupu tak vedú k rozličnému zloženiu tunajších kyseliek (poznáme ich 17 a jeden sírny prameň). Najznámejším z nich je Vincentka, ľudovo Slanica, kedysi známa tiež ako Hlavný prameň. V Kúpeľoch Luhačovice sa používa na pitné liečby a inhalácie. Výdatnosť prameňa sa pohybuje medzi 10 až 12 l/min. Vincentka vyviera na severnom úpätí Veľkej Kamennej (384 m), je zvedená do vlastnej haly pri veľkej kolonáde na Kúpeľnom námestí. Vincentka pramení v centre mesta uprostred kolonády na brehu riečky Šťávnica. Pôvodom je to vlastne zvyšková morská voda z pravekého treťohorného mora, ktorá zostala uväznená medzi vrstvami hornín pod Luhačovicami. Zo zemských hlbín ju obohacuje oxid uhličitý a riedi sa obyčajnou podzemnou vodou. Pri svojej ceste na povrch prechádza rôznymi vrstvami hornín a rozpúšťa stopové prvky, takže nakoniec obsahuje takú širokú škálu prvkov ako máloktoré iné minerálne vody.”
História preverila účinky Vincentky
Meno Vincentka pochádza od grófa Vincenca (z rodu Serényiovcov, ktorý dal v Luhačoviciach koncom 18. storočia postaviť prvé liečebné a ubytovacie zariadenia. Názov Vincentka sa objavil v roku 1792. História predaja Vincentky v fľašiach má takmer 200 rokov a siaha do roku 1820. História kúpeľníctva v Luhačoviciach však siaha až do roku 1590. Akciová spoločnosť Vincentka predáva ročne viac ako 4 milióny 0,7 l fľaškových balení Vincentky. Hlavným odbytiskom je domáci trh, ale v súčasnosti sa Vincentka vyváža aj do ďalších 6 krajín – na Slovensko, do Číny, Ruska, na Ukrajinu, do Estónska a v menšom množstve do Maďarska.
V Luhačoviciach existujú tri pramene nazvané Vincentka. Sú to Vincentka, Nová Vincentka a Vincentka 2. O zveľaďovaní mena Vincentka sa v súčasnosti delia dve spoločnosti – akciová spoločnosť Kúpele Luhačovice, ktorá má práva na kúpeľný spôsob využívania Vincentky priamo v Luhačoviciach a akciová spoločnosť Vincentka, ktorá má práva na jej plnenie do fliaš a predaj. Ako zdroj pre fľaškovanie a stáčanie je od roku 1991 používaná Nová Vincentka s výdatnosťou 30 litrov za minútu.
Viac informácií je na www.vincentka.cz.