Vianoce u nás
- by oznamka2
K Vianociam máme vždy očakávania, či už sú dobré, alebo zlé. Vianoce sú sviatkom, kedy sa aspoň jeden deň v roku snažíme spomaliť a venovať sa výhradne našim blízkym.
Neodmysliteľnou súčasťou Vianoc sú aj vianočné pozdravy. Posielame ich priateľom a rodinným príslušníkom. Dnes nie je výnimkou posielať vianočné priania aj klientom.
U nás na Slovensku patria k Vianociam aj stromčeky. Tie sa objavujú koncom 18. storočia. Na východnom Slovensku sa objavuje až medzi prvou a druhou svetovou vojnou. Nie je známe, prečo sa používal ihličnatý stromček. Tento sa vešal buď v strede, alebo v rohu miestnosti, vrcholcom k zemi. V ľudových obradoch však zeleň znamenala zrod nového života. U nás, v ľudovom prostredí, sa vianočné stromčeky zdobili ovocím, zväzkami strukovín, alebo koláčikmi.
Dnes stromčeky podliehajú, ako všetko v dnešnej dobe, módnym trendom. Raz sa zdobia do zlatej, raz do striebornej, raz do červenej a raz do modrej. Vo veľkých firmách a obchodných domoch sa používa hlavne veľa svetiel. Vianočné gule sú v rôznych farbách a veľkostiach. Aj materiály sú rôzne. No v poslednom období sa vracajú pôvodné materiály a to hlavne fúkané sklo. Priznajme si, aj keď sa lahko rozbijú sú stále tými najkrajšími ozdobami.
U slovanských národov mal štedrovečerný stôl symbolizovať hojnosť. Pod obrus sa dávali peniaze, alebo hrsť obilia, aby ich v budúcom roku bolo viac. Potraviny na Štedrý večer sa šetrili tak, aby večera mala aspoň deväť chodov. Počas Štedrého dňa sa však držal prísny pôst.
Výber jedál bol samozrejme ovplyvnený charakterom krajiny. Ako univerzálne jedlá sa u Slovanov podávali kapustnica s hubami, varený hrach, zemiaky, fazuľa, opekance alebo sušené slivky. Na Štedrý večer sa mal každý najesť dosýta. K vianočným zvykom patrilo, že aj dobytok v tomto období dostal lepšie kŕmenie.
Uctime si tento sviatok a pripomeňme si ho milým pozdravom svojim blízkym alebo klientom, aj o forme vianočného pozdravu alebo následne novoročenky.