Veľkonočný pondelok s deťmi
Okrem kresťanského sviatku je Veľká noc aj oslavou príchodu jari. V každej krajine sú odlišné zvyky, my na Slovensku máme tiež svoje. Mnoho veľkonočných tradícií sa však časom vytratilo, predovšetkým z miest. Tieto sviatky sa teda v súčasnosti neslávia tak ako kedysi. Preto by ste ich mali deťom priblížiť aspoň rozprávaním.
Veľká noc sa viaže najmä s vajíčkami, ktoré sú symbolom života a plodnosti, bahniatkami, zlatým dažďom, zajačikmi, kuriatkami, pečeným baránkom, prvými jarnými kvietkami a samozrejme tradičným jedlom a koláčmi.
Pre deti je najzábavnejší veľkonočný pondelok, tešia sa chlapci aj dievčatá. K tomuto dňu patrí hlavne oblievačka, prútené korbáče a šibačka. Šibanie korbáčom a oblievanie vodou, prípadne voňavkou má symbolizovať zdravie dievčat a žien po celý rok. Dievčatá chlapcov odmenia kraslicami, čokoládovými figúrkami, farebnou stužkou na korbáč, alebo pohostením. Keď sú chlapci ešte malí, navštevujú dievčatá a ženy z kruhu rodiny a priateľov so svojim ockom. Vyšibú a pooblievajú babky, tety, sesternice, či kamarátky a za to dostanú zvyčajne sladkú odmenu. Dievčatá sú doma s mamkami a čakajú na príchod šibačov. Ak je dcérka ešte malá, ustriehnite, aby to návštevníci neprehnali. Šibanie a oblievanie by malo byť skôr symbolické. Nemusí skončiť celá mokrá vo vani. Pokiaľ máte doma už väčšiu školáčku, bývate na dedine a máte nablízku potok, dohliadnite na to, aby v ňom neskončila. Pubertiaci sú schopní všetkého. Určite sa oplatí mať pripravené aj náhradné suché oblečenie. Tradičný slovenský vzhľad navodia farby trikolóry – biela, modrá a červená, prípadne folklórne alebo čipkované prvky na oblečení. Modro-biele dvojvrstvové tričko a biela suknička vyčarujú krásnu kombináciu. Vhodné sú aj biele šatky s krátkym rukávom na ktoré si môže obliecť detské červené bolerko alebo svetrík.