S hodinkami na dno mora
- by dannkaa1
S výrazom water resistant sa už väčšina z vás určite aspoň raz stretla. Rozumiete, čo výraz vodotesný skutočne znamená? Nie je totiž vodotesnosť ako vodotesnosť a vo svete hodiniek existuje viacero výrazov. Aby ste pri kúpe hodiniek predišli nečakaným komplikáciám a nezničili svoje hodinky už pri prvom kontakte s vodou, čítajte ďalej.
Na úvod trochu histórie. Prvé vodotesné hodinky boli vyrobené v roku 1871 a zdokonalené v roku 1927. Rovnako, ako postupom času napredoval aj vývoj samotných hodiniek, sa posúval vpred i vývoj ich vodotesnosti. V súčasnosti existuje viacerom typov vodotesných hodiniek, dokonca existuje i stupnica, vďaka ktorej ľahko zistíte, ako sú na tom hodinky, ktoré si plánujete zakúpiť.
V prvom rade vám odporúčame už pri samotnej kúpe v obchode informovať sa o tom, aký stupeň vodotesnosti hodinky majú. Tieto údaje sa dajú nájsť na ciferníku alebo na viečku hodiniek. V prípade online obchodu sú tieto informácie uvedené v popise každého produktu. Môžete tam nájsť niekoľko výrazov, ktorým ľahko vďaka nám porozumiete.
Water resistant – water resistant 3ATM- water resistant 30m
Ak na vašich vysnívaných hodinkách značky Tissot nájdete toto označenie, znamená to, že hodinky nedisponujú žiadnou priamou odolnosťou proti vody. Preto by ste ich mali nosiť len vtedy, keď neprídete do styku s vodou, maximálne si s nimi umyť ruky.
Water resistant – water resistant 5ATM- water resistant 50m
Hodinky, disponujúce týmto označením, sú vhodné pre tých, ktorí radi plávajú a zabúdajú si hodinky dať dole z ruky. Ak však o ne nechcete prísť, rozhodne sa s nimi nepotápajte.
Water resistant – water resistant 10ATM- water resistant 100m
Hodinky, ktoré majú toto označenie, sú vhodné na šnorchlovanie a nádychové potápanie.
Water resistant – water resistant 20ATM- water resistant 200m
Na rekreačné potápanie do hĺbky 40 metrov sú určené hodinky tejto triedy. V prípade, že sa plánujete potápať do väčších hĺbok, sú na to určené špeciálne vytvorené hodinky.