Prečo sa pridáva do skla olovo?
- by JuliaM
Olovené sklo je druh skla, v ktorom olovo zastupuje vápnik v chemickom zložení bežného skla. Bežné olovené sklo obsahuje približne 18-40% oxidu olovnatého (PbO), zatiaľ čo moderné sklenené krištále vďaka prímesi siliky obsahujú minimálne 24% PbO. Olovené sklo, resp. sklenené krištále, sú v súčasnosti používané na dekoratívne účely.
Pridanie oxidu olovnatého do skla spôsobí, že sklo získa omnoho vyššiu hodnotu odrazivosti svetla, čo preslávilo najmä Swarovski šperky. Vďaka tomu majú šperky z krištáľového skla povestnú “iskru” – zvýšený vonkajší lesk a širšie spektrum uhlov vnútorného odrazu svetla. Vyjadrené v číslach, zatiaľ čo bežné sklo má index lomu svetla 1,5, po prídavku olova získa index 1,7.
Prídavok olova zvýši tiež schopnosť skla rozkladať svetlo na jeho jednotlivé farebné zložky. Vďaka tomu tak v šperku z krištáľového skla môžete vidieť doslova hru farieb dúhy. Prídavok olova tiež sklo spevní a je tak ľahšie brúsiť ho do rozmanitých tvarov a napríklad Swarovski šperky či iné dekoratívne predmety z brúseného krištáľového skla tak môžu nadobudnúť presne taký tvar a vonkajší vzhľad, aký si ich budúci majiteľ predstavuje.