V Bardejovských kúpeľoch v piatok 8. júna 2012 slávnostne otvoria 15. ročník kúpeľnej sezóny. Na jednej z najdôležitejších spoločenských udalostí kúpeľov v tomto roku očakávajú cca 900 pozvaných hostí, obchodných partnerov, pacientov, zamestnancov a časť vstupeniek je rezervovaná aj pre verejnosť. Pre pozvaných hostí je plánované otvorenie o 17.00 hod, pre verejnosť o 19.00 hod. Pripravený je bohatý program, v ktorom budú účinkovať speváčka Veronika Hatala, Peter Cmorík, Vandráci, PKO Prešov, Fätty, a ďalší. Nebude chýbať vatra, ani ohňostroj a po polnoci diskotéka s DJ Bobrom.
,,Bohužiaľ, kapacita areálu nám neumožňuje uspokojiť viac ako 900 ľudí, aj keď záujem je už tradične oveľa väčší. Limitovanú časť lístkov si môže verejnosť zakúpiť na recepcii Liečebného domu Astória, ale ich počet je obmedzený. Musíme najprv uspokojiť záujem našich pacientov, personálu a pozvaných hostí. V priebehu roka však pripravujeme množstvo ďalších akcií, kde radi privítame všetkých návštevníkov“, povedala ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková.
Upresnila, že v tomto roku Bardejovské kúpele chystajú ešte 9. ročník Bardejovských Kúpeľných dní, 58. ročník Medzinárodného hudobného leta, pravidelné koncerty klasickej hudby a Alžbetínsky deň na počesť cisárovnej Sissi. Okrem toho sa môžu návštevníci tešiť na výstavy kvetov GLADIOLY, RUŽE, ĽALIE a na jeseň bude mať premiéru Vinobranie.
Okrem kultúrno-spoločenských akcií je areál Bardejovských kúpeľov každý deň otvorený pre širokú verejnosť. Tá môže v komplexe Wellness Spa využiť denne bazén v čase 11.00-21.00 h. a saunový svet v čase 13.00-21.00 h. V stredu až nedeľu sú prístupné aj fitness, masáže a solárium v čase 13.00-21.00 h. Kľudový bazén má teplotu vody 36 oC a rozmery 4 x 11 m, s hĺbkou 1,20 m. Jeho súčasťou sú tieto atrakcie: vodná čaša, vodné delo, hydromasážne trysky v stene, dnová perlička, rúrkové ležadlo, sedacia lavica so vzduchom, protiprúd, podhladinové LED osvetlenie zabudované do stien bazéna. Detský bazén s teplotou vody 32o C, rozmermi 6,5 m x 2,5 m a hĺbkou 0,20 m má šmýkačku, vodného ježka a vodný zvon.
„Bazény z nehrdzavejúcej ušľachtilej ocele majú hladký jednoliaty povrch bez špár a miest náchylných na mikróby, ktoré ovplyvňujú kvalitu vody. Patentové prúdenie vody prostredníctvom dnových trysiek zabezpečuje optimálne premiešanie vody a zároveň eliminuje hluché miesta v bazéne, čo zaručuje čistotu bazénovej vody. Bezpečnosť mu zaručujú protišmykové dno, oblé hrany a opticky zviditeľnené stupnice schodov. Saunový svet má suchú saunu, parnú saunu, inhalačnú saunu, infrasaunu a jeho súčasťou je Kneippov kúpeľ, vyhrievaná lavica, ľadové vedro, prívalová sprcha, tropická a masážna sprcha, tepidárium“, vymenovala T. Šatanková.
Bardejovské kúpele majú desať prameňov, ktoré vyvierajú na pomerne malej ploche vo vnútornom kúpeľnom území. Bardejovská minerálna voda je prírodná-liečivá, slabo až stredne mineralizovaná, hydrogén uhličitanovo-chloridová, sodná, železitá uhličitá, studená, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Množstvo prvkov vo vode je v každom prameni odlišné a preto obvyklé liečebné dávky určuje lekár v závislosti od indikácie a zdravotného stavu klienta. Vody sa používajú najmä na pitné kúry, minerálne kúpele a inhalácie. Všetky minerálne pramene sú zavedené do krytej temperovanej kolonády, kde sa využívajú na vnútornú balneoterapiu formou pitných kúr. Zo všetkých slovenských kúpeľov majú Bardejovské najširšie indikačné zameranie. Liečia sa tu onkologické choroby, choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby z povolania, ochorenia obličiek a močových ciest a od minulého roka aj choroby pohybového ústrojenstva a ženské ochorenia.
Bardejovské kúpele patria k trom najobľúbenejším, najnavštevovanejším a počtom lôžok najväčším slovenským kúpeľom. Zároveň sa hrdia tým, že patria medzi najstaršie kúpele s najdlhšou tradíciou poskytovania kúpeľných služieb. Vychutnávala si ich na liečení v roku 1895 manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sissi, ktorej socha sa vyníma v kúpeľnom parku. Pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleóna (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského.