Čo robiť, keď sa dieťa bojí tmy
Snáď každé dieťa má z niečoho strach. Z tmy, strašidiel, z rôznych zvukov či zo samoty. Objavuje sa vtedy, keď dieťa stratí pocit istoty a bezpečia. Strach teda nie je vrodený, ale získaný. Príčin je veľa a sú veľmi rôzne. Rodičia sú tu na to, aby svojim deťom týmto problémom ochotne pomohli.
Deti sa najčastejšie boja tmy. Väčšinou sa objavuje po druhom roku života a prudko stúpa medzi štvrtým a piatym rokom. Dôvodom je živá detská predstavivosť a fantázia. Keď zhasnú svetlá, všetko zrazu vyzerá inak. V hlave im začne víriť množstvo príbehov, vymyslených postáv a duchov, ktoré im vyvolávajú strach a majú tak problém zaspať. Odštartovať to môže najmä televízia. Ak poznáte rozprávku, ktorá má strašidelné alebo pre deti nevhodné úseky, radšej ju nepúšťajte. Zabráňte tiež tomu, aby dieťa videlo hoci len kúsok z kriminálneho alebo akčného filmu. Častým spúšťačom sú aj nevinne vyzerajúce zábavky. Staršie deti baví rozprávať strašidelné historky tým mladším. Občas robia chybu aj samotní rodičia. Desia deti rôznymi bubákmi, ktorí na nich vyskočia, keď chcú vojsť niekam, kam nesmú, alebo že si po nich príde čert, keď nebudú poslúchať. Potom stačí už len obyčajný tieň konárov či piskot vetra a vystrašené uplakané dieťa za vami ihneď pobeží. Ak nastane takáto situácia, pokojne mu vysvetlite, že sú to len hlúposti a v skutočnosti žiadni bubáci neexistujú. Keď sa bude báť, že je niečo v skrini, celú ju spoločne preskúmajte. Ak začuje odniekadiaľ divné zvuky, choďte sa tam pozrieť. Na všetko nájdite logické vysvetlenie, zamestnajte im myseľ niečím iným alebo prejdite na veselšie témy. Je dôležité, aby dieťa o svojom strachu rozprávalo. Neberte to na ľahkú váhu.
Dieťa, ktoré sa bojí tmy, nenúťte zaspávať bez svetla. Vyriešte to malou lampou pri postieľke, ktorá môže tlmene svietiť aj celú noc. Prípadne ju prídete zhasnúť, keď drobec zaspí. Postupne by ste mali intenzitu svetla znižovať a dieťa privykať na tmu. V obchodoch možno nájsť aj svetielka, ktoré vykúzlia v izbe hviezdnu oblohu alebo premietnu na stenu rôzne obrázky. Môžete vyskúšať i detskú vysielačku pre pocit bezpečia a istotu, že sa na vás môžu kedykoľvek v noci obrátiť. Ďalšou možnosťou je bábika alebo väčší plyšový ochranca, ku ktorému sa dobre túli. Určite zaberie aj pyžamko alebo pohodlné tričko s detským motívom či obľúbenou postavičkou.
Mnohé deti sa snažia v prípade strachu ujsť do bezpečia, konkrétne k rodičom do postele. Nevyháňajte ich. No keď začnú túto výhodu zneužívať a stane sa pravidelnosťou, spravte s tým koniec. Dieťa sa prirodzene časom tejto fóbie zbaví. Ak by predsa len neprechádzala, a predstavy by sa zhoršovali, zájdite za detským psychológom.