Bardejovské kúpele sa prostredníctvom Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR) budú v dňoch 19.-22. septembra prezentovať na medzinárodnej výstave cestovného ruchu OTDYCH/LEISURE Moskva. V národnej expozícii Slovenska sa predstaví spolu 9 slovenských subjektov najmä z radov kúpeľov a zimných turistických stredísk. Ruskí klienti sú, po slovenských a českých, najpočetnejšími návštevníkmi Bardejovských kúpeľov. Vlani absolvovalo v Bardejovských kúpeľoch pobyt 181 ruských hostí, za prvých 8 mesiacov tohto roka to bolo už 141. Informovala o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková.
,,Ruskí klienti radi navštevujú Bardejovské kúpele. Oceňujú na nich efektívne liečenie, krásnu prírodu a čistý vzduch. V zime radi pobyt v kúpeľoch kombinujú s lyžovaním. Zaujímajú sa aj o historické a kultúrne pamiatky. Majú radi slovenskú kuchyňu, míňajú tradične viac peňazí ako návštevníci z iných krajín, aj preto, že slovenské ceny sú pre nich prijateľné. Vyžadujú však zvýšenú starostlivosť, kvalitu a rusky hovoriaci personál. Najväčšími prekážkami vyššej návštevnosti sú víza a slabšie dopravné spojenie. Privítali by preto znovuotvorenie priameho leteckého spojenia Moskva – Bratislava. Atraktívnosť Bardejovských kúpeľov však znižuje nekvalitné dopravné spojenie z Bratislavy, predovšetkým nedobudovaná diaľnica do Prešova“, vysvetlila T. Šatanková.
Dodala, že Bardejovské kúpele boli aj v minulosti obľúbeným cieľom ruských návštevníkov. V roku 1821 sa tu zastavil cestou z kongresu v Ľubľane ruský cár Alexander I. Ochutnal vodu z Lekárskeho prameňa a zachoval sa aj pohár, z ktorého pil. Cár sa zúčastnil aj na skvelom bankete a údajne sa na ňom tak dobre cítil, že spontánne zvolal: ,,Tu žiť a zomrieť“.
Kúpele si vychutnávali aj iné ,,pomazané“ hlavy – v roku 1895 manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sissi, ktorej socha sa vyníma v kúpeľnom parku. Pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleóna (1809) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského.
,,Historici zaznamenali aj dva pobyty ruských vojsk na území Bardejovských kúpeľov. Po porážke revolúcie z rokov 1848-49 sa v kúpeľoch ubytovali ruskí vojaci generála Paškieviča a zanechali ich značne zdevastované. Počas 1. svetovej vojny, v roku 1915 počas takzvanej ,,Brusilovovej ofenzívy“, boli kúpele opäť poškodené. Jeden vojenský útvar bol ubytovaný priamo v kúpeľoch. Vojnové udalosti pripomína v kúpeľnom parku kamenný Pomník padlým ruským hrdinom z roku 1932. V novšej histórii Bardejovské kúpele navštívil aj bývalý ruský premiér Viktor Černomyrdin“, povedala T. Šatanková.
Bardejovské kúpele zaznamenali za prvý polrok 2012 tržby vo výške 2,92 mil. EUR, keď ich navštívilo 6852 osôb. Väčšina návštevníkov bola zo Slovenska, nasledovali klienti z ČR, Ruska, Ukrajiny, Bieloruska, Poľska, Nemecka, Rakúska a iných krajín.
Podľa údajov SACR, v roku 2011 dovolenkovalo na Slovensku 35 122 ruských turistov, čo predstavuje oproti roku 2010 nárast o 30,2 %. Trend rastu sa udržal aj v prvom štvrťroku 2012, kedy k nám prišlo, oproti rovnakému obdobiu roka 2011, o 41 % viac ruských návštevníkov.
Bardejovské kúpele majú desať prameňov, ktoré vyvierajú na pomerne malej ploche vo vnútornom kúpeľnom území. Bardejovská minerálna voda je prírodná-liečivá, slabo až stredne mineralizovaná, hydrogén uhličitanovo-chloridová, sodná, železitá uhličitá, studená, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Množstvo prvkov vo vode je v každom prameni odlišné a preto obvyklé liečebné dávky určuje lekár v závislosti od indikácie a zdravotného stavu klienta. Vody sa používajú najmä na pitné kúry, minerálne kúpele a inhalácie. Osem prameňov je zavedených do krytej temperovanej kolonády, kde sa využívajú na vnútornú balneoterapiu formou pitných kúr. Zo všetkých slovenských kúpeľov majú Bardejovské najširšie indikačné zameranie. Liečia sa tu onkologické choroby, choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby z povolania, ochorenia obličiek a močových ciest a od minulého roka aj choroby pohybového ústrojenstva a ženské ochorenia.
Viac informácií na : www.kupele-bj.sk
Centrálne rezervačné oddelenie:
Tel.: 054/477 4346, 477 2717 Fax: 054/472 3549
E-mail: rezervacie@kupele-bj.sk, pk@kupele-bj.sk