Brexit a jeho ekonomický dopad
- by tristate
Spoločenská frustrácia vedie vo Veľkej Británii k doposiaľ pre Európsku úniu nepoznanej situácii. Už o niekoľko dní sa uskutoční referendum o vystúpení Veľkej Británie z EÚ. Toto referendum môže viesť k významnému precedensu, ktorého dôsledky môžu byť nevídané.
Rôzne ekonomické a politické smery sa asi nikdy nezhodnú na možnom vývoji, ktorý nastane po možnom vystúpení.
Obrat v prieskumoch
Ešte pred dvoma týždňami bookmakeri ponúkali kurz 5:1, že výsledok referenda by sa mohol skončiť kladne pre prívržencov odtrhnutia. Dnes ten kurz klesol významne, je sotva nad hranicou 2:1 a stále klesá. Čoraz viac Britov je naklonených ich osamostatneniu. Podľa posledných informácií aj po populárny denník The Sun podporil na prvej strane voličov, aby hlasovali za vystúpenie Británie z EÚ.
Dva nové prieskumy verejnej mienky favorizovali dnes stúpencov odchodu Británie z EÚ, a to so šesť až sedempercentným náskokom. Zverejnili ich v deň, keď Brexit verejne podporili aj najčítanejšie britské bulvárne noviny The Sun.
Úspešné referendum?
Ak by bolo referendum skutočne úspešné, takmer s určitosťou dôjde k významným politickým a ekonomickým turbulenciám naprieč celou európskou úniou.
Či to bude ekonomická chyba alebo to naopak napomôže pozitívnym zmenám je ešte veľmi ťažké odhadovať, prvé mesiace treba počítať z odlivom kapitálu a zdržanlivému postoju investorov a tiež z veľmi neistým vývojom domácej spotreby.
Ekonomický tlak
Už dnes je patrný tlak predajcov na britskú libru, vždy v závislosti na aktuálnych výsledkoch prieskumov verejnej mienky. Pokiaľ prieskumy naznačujú zotrvanie v Únii, tak libra má tendenciu posilňovať a naopak. Podobne Brexit vyvoláva obavy medzi akciovými investormi a strach z odtrhnutia UK tlačí ceny akcií nielen v Európe silne nadol.
Výsledok sa už čoskoro dozvieme. A uvidíme, ako sa celá situácia nakoniec bude vyvíjať.