Noc na cintoríne, pálenie figurín aj sprievod v červených trenkách alebo Netradičné novoročné zážitky vo svete
- by Lesensky.cz1
Oslavy príchodu Nového roka sa vo väčšine domácností príliš nelíšia. Dobré jedlo, pitie, zábava a novoročný ohňostroj patria na Silvestra vo väčšine kultúr k nevyhnutnostiam. V niektorých kútoch sveta ale narazíte aj na netradičné silvestrovské tradície. V Chile sa tak môžete zúčastniť osláv na cintoríne, v Španielsku sa zasa o polnoci prejsť mestom v spodnom prádle. Príklady miest, kde môžete počas posledných dní roku 2017 zažiť niečo výnimočné, nájdete v tomto článku.
Nový rok skôr než ostatní oslávite v Sydney
Oslavy Silvestra v mestách bývajú veľkolepé a pre turistov atraktívne. Austrálske Sydney však oproti iným svetovým metropoliam ponúka o niečo viac. Vďaka jeho polohe tam totiž polnoc odbije zo všetkých hlavných miest najskôr. Tvorci programu osláv, ktorých sa každoročne účastnia až dva milióny ľudí, sa ale nesústredia len na polnočný prípitok. Aj tento rok je pripravený zaujímavý program, ktorý zahŕňa leteckú show aj ceremóniu na uctenie domorodých kultúr sprevádzanú dymovými obradmi. O deviatej večer je na programe rodinný ohňostroj pre malých divákov, ktorí nevydržia byť hore do neskorých hodín, nasledovaný fascinujúcim pohľadom na osvetlený prístav a plaviace sa lode. Vrcholom novoročných osláv v Sydney je jednoznačne ohromný polnočný ohňostroj, kde sa okrem svetelného zážitku môžete kochať výhľadom na majestátnu budovu Opery a prístav Harbour Bridge. „Okolo prístavu je mnoho platených aj voľne prístupných miest, z ktorých je možné ohňostroj pohodlne pozorovať. Miesta je možné vybrať a rezervovať vopred na oficiálnych stránkach novoročných osláv v Sydney,“ odporúča Michal Tůma, marketingový riaditeľ cestovnej agentúry Invia, ktorá je jednotkou v predaji online dovoleniek.
Silvestrovskú noc na cintoríne zažijete v Chile
Chilania majú posledný deň v roku hneď niekoľko zaujímavých tradícií. Zlatý prsteň na dne pohára so šampanským im má priniesť šťastie. Šťastný rok čaká podľa povery aj toho, kto po celý deň nosí žlté spodné prádlo oblečené naruby a po odbití polnoci si ho oblečie správne. Peniaze ukryté v topánke majú zasa zaistiť rok plný bohatstva. Jedinci, ktorí chcú v nadchádzajúcich mesiacoch veľa cestovať, o polnoci obchádzajú dom s kufrom v ruke. To, aký prichádzajúci rok bude, Chilania spoznajú podľa hroznového vína. S každým úderom zvonu o polnoci zjedia jednu guľôčku obľúbeného ovocia. Podľa toho, či je dvanásť guľôčok hroznového vína kyselých alebo sladkých, sa podľa Chilanov bude odvíjať celý rok.
Okrem tradičných zvykov, ktoré väčšinou sprevádzajú rodinné silvestrovské oslavy, sa ale v Chile môžete stretnúť aj s bizarnejšími a strašidelnejšími spôsobmi novoročných osláv. Obyvatelia malého mesta Talca totiž trávia Silvestra na cintoríne. Zdanlivo desivá tradícia vznikla v roku 1995, kedy jedna z miestnych rodín vnikla na cintorín v túžbe stráviť slávnostný večer s nedávno zosnulým otcom. Miestne úrady od tej doby posledný deň v roku cintoríny otvárajú, a dokonca vyzývajú miestnych, aby príchod nového roku oslávili so svojimi zosnulými blízkymi. Chilania tak na cintorín nosia jedlo a nápoje, zdobia hroby a zapaľujú vedľa nich ohne. Oslavy v blízkosti zosnulých im podľa ich viery prinášajú mier v duši a zaistia šťastie v ďalšom roku.
V Ekvádore si s končiacim rokom poradí oheň
Nemali ste dobrý rok a chcete sa s ním náležito rozlúčiť? Alebo máte hnev na niekoho konkrétneho, od koho sa chcete odprostiť? V tom prípade je pre vás Ekvádor tým správnym miestom na oslavy Silvestra. Miestni obyvatelia totiž po storočia dodržiavajú zvláštnu tradíciu spočívajúcu v pálení vecí a špeciálnych figurín. S príchodom polnoci tak obradne zapália fotografie a obrázky pripomínajúce niečo bolestivé a nesplniteľné z predchádzajúceho roku. Každá rodina potom pred koncom roku vyrobí veľkú figurínu nazývanú „viejos“ naplnenú pilinami a novinami, ktorá symbolizuje uplynulý rok. S odbitím polnoci ju pred domom zapália, čím sa rozlúčia so starým rokom a s čistým štítom privítajú ten nastávajúci. Táto netypická tradícia sa môže zdať trochu desivá, pohľad na osvetlené ekvádorské ulice je ale impozantný. „Veľká prehliadka figurín prebieha na Silvestra v meste Quito. Tam je možné vidieť podobizne známych osobností, politikov, ale aj viejos symbolizujúce zásadné udalosti končiaceho roku,“ pridáva tip Michal Tůma z cestovnej agentúry Invia, ktorá ponúka zájazdy do všetkých kútov sveta.
Otužilci aj exhibicionisti si užijú vo Valencii
Oslavy len pre odvážnych ponúka na Silvestra mestečko La Fint de la Figuera v blízkosti španielskeho mesta Valencia. Zvykom miestnych je totiž uvítať nový rok len v spodnom prádle. To ale nemôže byť hocijaké. Spodné prádlo musí mať červenú farbu, ktorá podľa povier prináša šťastie. Oblečenie okrem toho musí byť nové, majiteľ si ho smie obliecť len raz pri príležitosti novoročných osláv. Odvážni Španieli, ktorí chcú mať v ďaľšom roku veľkú porciu šťastia, tak každoročne bez ohľadu na počasie vyrážajú do ulíc a vo veľkom sprievode vítajú nový rok.
Prvý východ slnka v novom roku zažijete v Kórei
Ak nie ste príliš na bujaré oslavy a túžite po jedinečnom spirituálnom zážitku, vyrazte do Južnej Kórei do mesta Homigot. Toto miesto je najvýchodnejšie položené v celej krajine, stovky ľudí sem preto vyrážajú na každoročný Homigot Sunrise Festival, aby videli prvý novoročný východ slnka. A je nutné dodať, že tento pohľad je skutočne nezabudnuteľný. Impozantnú panorámu rozľahlého mora a historického majáku totiž dopĺňa obrovská bronzová socha ruky týčiaca sa z mora, cez jej prsty môžete prvé slnečné lúče prichádzajúceho roku pozorovať.