Naplánujte prvé hory s deťmi včas, kým je veľký výber termínov aj destinácií
- by Lesensky.cz1
Je to už úplne iné než v dvojici alebo s kamarátmi.S deťmi musíte plánovať vopred, dbať na bezpečnosť aj zábavu. Zjazdovky musia byť mierne, ubytovanie priestranné a program pestrý. Prvú rodinnú zimnú dovolenku sa skrátka oplatí nepodceňovať. Nasledujúci text prináša niekoľko rád, čoho sa pri výbere pobytu držať a na čo určite nezabudnúť.
Miesto: Zvoľte podľa dostupnosti aj toho, čo je v okolí
Ani s deťmi sa nemusíte báť hneď na prvý raz vyraziť do zahraničia. Do európskych horských stredísk sa dostanete autom po diaľniciach za niekoľko hodín, navyše tam nehrozí nedostatok snehu. „Lyžiarske strediská v Rakúsku či v Nemecku sú vzdialené okolo šiestich hodín jazdy autom, rovnako ako náš najbližší ľadovec, rakúsky Zell am See-Kaprun,“ odporúča Michal Tůma, marketingový riaditeľ cestovnej agentúry Invia, ktorá ponúka zájazdy do mnohých horských oblastí. Miesto je dobré vyberať aj podľa jeho okolia. Lyžovanie každý deň rýchlo omrzí, chce to vedieť, kde hľadať spestrenie. Kam vyraziť na túru, na akú rozhľadňu sa vyšplhať alebo či je v okolí dráha na sánkovanie. Dobrý je aj aquapark alebo wellness. Deti sa vybláznia v bazéne a na atrakciách, dospelí si odpočinú vo vírivke. Strategický výber predstavuje napríklad lyžiarske stredisko Jasná. Leží v jednej z oblastí s najväčším počtom termálnych prameňov, pätnásť kilometrov od rozľahlého aquaparku Tatralandia. Horúce pramene aj atrakcie nájdete aj v talianskej horskej oblasti Bormio a vyhlásený je aj Bad Gastein v rakúskom Salzbursku.
Termín: Mimo sviatky a prázdniny sú svahy prázdnejšie
Ideálny termín je uprostred týždňa. Cez víkendy a počas prázdnin sa hory zaplnia, pri vlekoch a stánkoch s občerstvením sa tvoria zástupy ľudí a aj ceny skipasov bývajú vyššie. Omnoho lepšie je vyraziť počas týždňa, kedy sú svahy prázdnejšie a pre začiatočníkov bezpečnejšie. Zohnať miesto v lyžiarskej škole je počas všedných dni tiež jednoduchšie. Na druhú stranu ale musíte počítať s doháňaním učiva, ktoré deti v škole zameškajú. Nesmiete tak zabudnúť včas požiadať o ich uvoľnenie z vyučovania. Ak plánujete vyraziť večer po práci, hrozí, že horské cesty budú nebezpečne namrznuté. Omnoho lepšie je vyraziť na cestu ráno, doobedňajšie slnko ľad rýchlo rozpustí a vyhnete sa aj poobednej dopravnej špičke.
Ubytovanie: Prakticky zariadené a blízko zjazdovky
Vlastná chata alebo apartmán poskytuje viac možností, ako sa zabaviť pri nepriaznivom počasí a zároveň nerušiť ostatných rekreantov. „Včasná rezervácia sa oplatí, hlavne ak plánujere dovolenku s ďalšími rodinami. Záujem rastie s príchodom zimy a ubytovacie kapacity pre skupiny rýchlo miznú,“ radí Michal Tůma, marketingový riaditeľ cestovnej agentúry Invia. Zvážte aj spôsob stravovania. Ak bude k dispozícii kuchyňa, nebudete sa musieť viazať na pevné časy jedál a budete mať väčšiu voľnosť pri plánovaní aktivít. Niektoré ubytovacie zariadenia ponúkajú program priamo pre deti alebo detské herne, k dispozícii je zdarma aj špeciálne vybavenie, napríklad postieľky alebo detské stoličky. Ušetríte si tak starosti s ich prevozom. Dôležitá je aj vzdialenosť od skiareálu. Malí lyžiari nevydržia na nohách celý deň, s unavenými potomkami tak uvítate, keď to nebudete mať ďaleko. A to aj z dôvodu množstva vybavenia, ktoré so sebou deti potrebujú. Naopak, centrum mestečka môže byť vzdialenejšie, nebude vás rušiť nočný život a aj ceny sú priaznivejšie.
Stredisko: Podmienky pre začiatočníkov, fungovanie lyžiarskej školy
Aspoň jedna zjazdovka by mala byť prispôsobená začiatočníkom a deťom, kde sa môžu v kľude na lyžiach učiť a nebáť sa tak pádu alebo zrážky. Vhodné sú svahy, kam nemajú dovolený prístup snowboardisti. Ak si na úlohu inštruktora neveríte alebo si chcete užiť chvíľu kľudu, prihláste dieťa do lyžiarskej školy. Vopred je ale vhodné si overiť, ako výuka prebieha, koľko detí pripadá na jedného inštruktora a v akom jazyku sú lekcie vedené. Aj v zahraničí sa dajú nájsť lyžiarske školy so slovensky alebo česky hovoriacimi inštruktormi. Rozšírené sú najmä v Rakúsku, najviac je ich v Salzbursku alebo Tirolsku. Dôležité je zadovážiť dieťaťu lyžiarsku helmu, bez nej totiž niektoré školy neprijímajú, a to aj v prípade, že v danej krajine povinnosť nosiť ju zatiaľ neplatí. Pred prvou výpravou na hory poučte deti o pravidlách, ktoré na lyžiach platia. Prejdite si spoločne 10 pravidiel prevádzky na zjazdovke od Medzinárodnej lyžiarskej federácie. Lyžiarom, ktorí ich nedodržiavajú, hrozí hlavne v zahraničí vykázanie zo svahu.
Doklady a poistenie: za hranice platné pasy, poistenie aj na Slovensko či do Čiech
Dobré poistenie by malo pokrývať nielen lekársku starostlivosť, ale aj transport do nemocnice. Pri cestách autom je nevyhnutnou súčasťou aj technická asistencia. Odtiahnutie auta do najbližšieho servisu stojí v Alpách aj 300 eur. Uzatvoriť poistku sa oplatí aj na slovenských horách, hlavne poistenie úrazové a poistenie zodpovednosti za škodu. Pokryje náklady v prípade zrážky, a to nielen lekársku starostlivosť, ale aj zničené vybavenie alebo odškodné. Pred cestou do zahraničia skontrolujte včas platnosť cestovných dokladov, hlavne detí. Do veku pätnásť rokov im totiž platí len päť rokov a čakcia doba na vydanie nového je mesiac. Na hory v Európe ale stačí aj občiansky preukaz, ktorý je o polovicu lacnejší ako pas a na žiadosť rodičov ho rovnako ako pas vystavia aj novorodencom.