Luhačovice pozývajú na Dni slovenskej kultúry a výstavu o Jurkovičovi
- by Paper Life
V Kúpeľoch Luhačovice (Lázně Luhačovice, a.s.) bude v prvý septembrový týždeň jeden z vrcholov tohtoročného kultúrneho leta. Akciová spoločnosť pripravila prvý ročník ,,Dní slovenskej kultúry alebo Blízke stretnutia“ a v nedeľu 8. septembra o 10.00 hod. v Luhačoviciach slávnostne sprístupnia prameň Nový Jubilejný. Už od 28. augusta však majú návštevníci možnosť pozrieť si v hale Vincentka výstavu Architektúra Dušana Jurkoviča v Luhačoviciach, venovanú tomuto najvýznamnejšiemu slovenskému architektovi, ktorý vtisol luhačovickým kúpeľom ich nezameniteľnú pečať. Informoval o tom Ing. Jiří Dědek, MBA, výkonný riaditeľ kúpeľov.
,,Premiérou Dní slovenskej kultúry alebo Blízke stretnutia by sme radi nadviazali na tradíciu Československých porád, ktoré sa konali v Luhačoviciach v rokoch 1908-1938. Rozvíjame tak tradíciu priateľských moravsko-slovenských vzťahov. Slovensko a Slováci majú v Luhačoviciach dobré meno a dlhodobo sú naše kúpele Slovákmi najnavštevovanejšími kúpeľmi v ČR. Popri výstave venovanej 145. výročiu narodenia Dušana Jurkoviča (1868-1947) sme pre našich návštevníkov pripravili koncert Orchestra ľudových nástrojov Miroslava Dudíka z Bratislavy, predstavenie Divadla J. G. Tajovského zo Zvolena Šofér slečny Daisy a môžu sa tešiť aj na koncert Sisy Sklovskej. Hostí potešíme i Prechádzkou kúpeľmi po slovenských stopách, pripomínajúcou osobnosti zo Slovenska, ktoré pôsobili v Luhačoviciach,“ vymenoval J. Dědek.
Dodal, že slovenskí návštevníci si vychutnávajú v Luhačoviciach nielen tradičné kúpeľné a relaxačné služby, ale chodia sem aj za nezabudnuteľnými kultúrnymi zážitkami. Povestné luhačovické kultúrne leto má medzinárodný charakter. Jeho obohatením boli, okrem iných, aj C. a K. dychový orchester Bratislava a Violin Orchester Bratislava Eugena Botoša, so sólistkou M. Eliášovou. Vrcholom tohtoročného 22. ročníka Festivalu Janáček a Luhačovice bol koncert popredného slovenského tenoristu Miroslava Dvorského. Kúpele Luhačovice majú nenapodobiteľnú atmosféru, ku ktorej od mája do septembra neodmysliteľne patria kolonádne koncerty rozmanitých kultúrnych žánrov. Ak človek hľadá miesto pre príjemný relax, pohodu a zároveň aj zaujímavý program, ktorý mu spríjemní pobyt, Kúpele Luhačovice sú to pravé miesto na zdravotnú dovolenku a oddych.
Kúpele sa o Jurkovičov odkaz vzorne starajú. To oceňujú aj stovky Slovákov, ktorí ročne Luhačovice navštívia. Slováci to majú naozaj blízko, veď od hraníc sú kúpele vzdialené iba 27 km. Najväčším lákadlom pre nich je súbor stavieb Jurkovičov dom, Vila Chalúpka, Vila Jastrabie, Vodoliečebné kúpele, Riečne a slnečné kúpele a Hudobný pavilón. Kúpele Luhačovice sa o tieto architektonické skvosty vzorne starajú a udržiavajú tak Jurkovičov odkaz, ktorým vytvoril jedinečnú atmosféru veľkorysého uvoľneného urbanizmu v priaznivom meradle bez rušivých zásahov. Aj jeho nasledovníci citlivo dotvorili areál luhačovických kúpeľov dielami secesie, rannej moderny a funkcionalizmu tak, že zachovali čaro a atmosféru výnimočných kúpeľov. Všimli si to aj medzinárodné organizácie a tak tieto skvosty ašpirujú na zápis pamiatok UNESCO.
,,Výročie narodenia Dušana Jurkoviča, spolu s našimi aktivitami, prispelo k nárastu záujmu slovenských klientov o návštevu Kúpeľov Luhačovice. V prvom polroku tohto roka, sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, zvýšil počet klientov zo Slovenska až o 36 percent. Luhačovice im majú čo ponúknuť. Najobľúbenejší pre Slovákov je Jurkovičov dom, s neopakovateľnou atmosférou a službami najvyššej kvality. Zvlášť obľúbený je na sedemdňové relaxačné pobyty s procedúrami, či krátkodobé štvor a trojdenné víkendové pobyty s atraktívnymi balíčkami služieb,“ povedal J. Dědek.
Práve Jurkovičov dom je jeho najvýznamnejšou realizáciou v Luhačoviciach. Hlavný kúpeľný objekt (pôvodne Janov dom podľa Jana Nepomuka Serényiho) bol vytvorený v klasicistickej podobe v roku 1822 a prestavaný Jurkovičom v roku 1902, kedy bol zvýšený o hrazdené poschodie a nové zastrešenie a dispozične upravený okolo dvoch nádvorí a vstupnej dvojpodlažnej haly. V rokoch 2000-2002 prebehla generálna oprava budovy. Pôvodná funkcia kúpeľného domu je zachovaná a doplnená o reštauračnú časť a bazén. Exteriér i vnútorné priestory boli pri obnove objektu maximálne priblížené k pôvodnému stavu na základe reštaurátorských prieskumov a dobových fotografií. Najviac pôvodných funkčných prvkov mobiliára je zachovaných v balneočasti – originálne ležadlá, zrkadlá, vešiaky, sedačky, stoličky, stôl, lavice, kvetinové podstavce, toaletky so zrkadlom, stolíky s keramickou doskou, všetko navrhnuté Dušanom Jurkovičom. Hostia majú k dispozícii aj pôvodnú takzvanú zlatú vaňu. A tak, aj po viac než sto rokoch, si môžu vyskúšať blahodarné účinky prírodných minerálnych kúpeľov v pôvodnej vani.
Stavby Dušana Jurkoviča vytvorené pre Luhačovice v priebehu len troch rokov, spájajú motívy regionálnej karpatskej ľudovej tvorby s dekoratívnymi princípmi secesie. Architektúra kúpeľov korešponduje aj s vrcholiacim emancipačným hnutím stredoeurópskych slovanských národov, usilujúcich o sebaidentifikáciu, okrem iného prostredníctvom ľudovej kultúry. Touto syntézou sa Kúpele Luhačovice líšia od radu významných európskych kúpeľov, ktorých architektonický výraz je viac či menej unifikovaný, kozmopolitný, vychádzajúci z rímskej klasickej tradície. Príchod a pôsobenie Dušana Jurkoviča v Luhačoviciach súvisí s tým, že začiatkom 20. storočia českí a slovanskí buditelia hľadali protipól Karlových Varov, kde sa stretávali spoločenské špičky nemeckých krajín v nemeckom salóne. Myšlienka vytvoriť protipól a tradíciu stretávania sa Slovanov v Luhačoviciach v slovanskom salóne, stála pri pozvaní Jurkoviča do Luhačovíc.
V Kúpeľoch Luhačovice sa liečia ochorenia dýchacích ciest, pohybového aparátu, tráviaceho ústrojenstva, látkovej výmeny (cukrovka), obehového ústrojenstva a onkologické ochorenia. Kúpeľná liečba je založená na využití prírodných liečivých zdrojov, v kombinácii s najmodernejšími liečebnými a rehabilitačnými metódami. Pri kúpeľnej liečbe sa minerálne vody používajú na pitné kúry, inhalácie a prírodné minerálne kúpele. Celkom je možné poskytnúť cca 60 procedúr rôznych typov. Okrem kúpeľných sa tu realizujú aj relaxačné wellness pobyty. Lákadlom je aj jedinečnosť a vzácnosť Luhačovických minerálnych vôd a 15 liečivých prameňov. Najznámejšie sú Vincentka, Ottovka, Aloiska, prameň Dr. Šťastný.
Viac informácií je na www.LazneLuhacovice.cz a www.HotelAlexandria.cz