Bezpečné zázemie pre deti vytvára voľný priestor, kvalitné materiály aj ergonómia nábytku

Tip č. 1: Hlavnú úlohu hrá rozmiestnenie nábytku

Detská izba nie je len miestnosťou k uloženiu vecí dieťaťa. Naopak, má byť hlavne zónou hrania a odpočinku, kde má dieťa dostatok priestoru na oboje. Vždy preto začínajte vybavovať detskú izbu posteľou, ktorá potom určí rozmiestnenie ďalšieho nábytku. Praktické je umiestniť ju oproti vchodu do miestnosti, samozrejme nie priamo pod okno, aby dieťa cez noc neprechladlo. „Posteľ umiestnite tak, aby bol priestor okolo nej minimálne 75 centimetrov, ideálne však meter a viac. Vďaka správnemu rozmiestneniu nábytku bude mať dieťa v izbe dostatok miesta,“ odporúča Petra Triščíková z najväčšieho slovenského e-shopu s nábytkom MT nábytok.

Vhodné rozmiestenie nábytku navyše zníži pravdepodobnosť úrazu a deti sa môžu hrať bez toho, že by ich nábytok akokoľvek obmedzoval. Vyhnite sa tiež nakupovaniu nadbytočného množstva úložných priestorov a políc. Pri menších deťoch totiž všetky hračky nemusia mať svoje miesto. K ich uloženiu postačia krabice, do ktorých deti zvládnu schovať svoje hračky samy a naučia sa tak udržovať v izbičke poriadok.

Tip č. 2: Základom je stabilný nábytok a kvalitný materiál

Hlavne malé detí často skúmajú svet pre nás nelogickým opieraním sa o nábytok, jeho rozkývavaním a pohybovaním. Aj preto rastie počet detí, ktoré sa každoročne zrania pri jeho páde. Až v dvoch tretinách prípadov sú zranenými deťmi batoľatá, ktoré len začínajú objavovať svet okolo seba. Všetok nábytok preto musí spĺňať kritéria stability. Komody, skrine, aj televíziu bezpečne pripevníte ku stene pomocou jednoduchých držiakov, aby sa nemohli prevrhnúť. Z vyšších častí nábytku potom odstráňte hračky, či diaľkové ovládače. Práve tie často lákajú deti k lozeniu po nábytku.

Pri výbere detského nábytku je dôležitý i výrobný materiál. „Najmä malé deti majú tendenciu všetko strkať do úst, vyberajte preto prírodné materiály bez chemického ošetrenia. Odporúča sa nábytok bez použitia formaldehydového lepidla,“ vysvetľuje Petra Triščíková zo spoločnosti MT nábytok, ktorá ponúka veľké množstvo detských nábytkových zostáv. Pokiaľ by ste chceli drevený nábytok doplniť o farby, trendom pre tento rok je akryl v žiarivých a kontrastných farbách. Jeho použitie je univerzálne, od nočných stolčekov cez police na knihy až po úložné priestory.

Tip č. 3: Ergonómiu sa nevypláca podceňovať

Hoci si to veľa rodičov neuvedomuje, nebezpečenstvo číha aj u písacieho stolu. Pri písaní a kreslení totiž detské teplo aktivuje veľké množstvo svalov a tým je nutné poskytnúť vhodnú oporu. V opačnom prípade sa deti rýchlo unavia a začnú sa pri sedení rôzne prehýbať, čo telu nesvedčí. Deti by nemali nikdy cítiť odpor stoličky, ani nedostatočnú oporu, malo by sa im z nej dobre zliezať aj na ňu sadať. Ideálne vyberte stoličku, ktorá podporuje polohu naklonenú dopredu, vzpriamenú aj uvoľnenú. Vaše dieťa bude pri stole tráviť postupne viac a viac času, oplatí sa tak do nábytku investovať.

Tip navyše: Nebezpečenstvo číha aj na iných miestach než si myslíte

Akonáhle sa začnú deti samy pohybovať, sú zvedavé a chcú všetko spoznávať. Reálneho nebezpečenstva si však vedomé nie sú, preto sa o jeho zníženie musíme postarať sami. V domácnosti by vám tak nemali chýbať chrániče ostrých rohov nábytku, či bezpečnostné bránky. Tie deťom zabránia liezť po schodoch alebo sa dostať do nie príliš bezpečných miestností, akou je napríklad kuchyňa. Nebezpečenstvo navyše často predstavujú aj predmety, pri ktorých by vás žiadne ohrozenie nenapadlo. Z prieskumov britskej univerzity vyplynulo, že matky prvého dieťaťa dokázali v modelovom dome plnom detských nástrah identifikovať iba 40 percent z nich. Prekvapivo môžu byť totiž nebezpečné aj plyšové hračky, po ktorých malé deti ľahko vylezú z postieľky, alebo napríklad pastelky, ktoré deti zvládnu rozlomiť na menšie časti a prehltnúť, prípadne vdýchnuť.

Related Post