Vyberáte hliníkové disky? Pýtajte si certifikát.
- by Accountant
Sú krásne, no nie sú lacnou záležitosťou. A nemali by byť. Pri kúpe hliníkových diskov by mala zvíťaziť kvalita nad estetikou za lacný peniaz. Ako teda spoznať naozaj kvalitné disky?
Hliníkové disky sú zväčša považované za estetický doplnok auta, no menej majiteľov automobilov už rozmýšľa nad ich funkčnou stránkou. Zväčša sa tomu teda podriaďuje aj výber nových hliníkových diskov, kedy najviac zaváži, to ako disky “pristanú” vášmu štvorkolesovému miláčikovi a samozrejme ich cena. Treba si však uvedomiť, že v prípade diskov ide o rovnakú súčasť auta, akou je napríklad spojka či brzdy. Disky by preto mali spĺňat určité kvalitatívne a technické kritériá. Slovenské cesty vedia byť totiž ku nekvalitným diskom nemilosrdné.
Originálne a špeciálne
Predpisy na homologizáciu kolies pre osobné automobily upravuje smernica Európskej Hospodárskej komisie EHK 124. Na to, aby ste kúpili kvalitné disky určené na vaše auto, samozrejme nemusíte mať túto smernicu preštudovanú. Základné typy diskov o ktorých pojednáva sú tzv. OEM kolesá, analogické náhradné kolesá a špeciálne kolesá. OEM kolesami označujeme disky priamo od výrobcu vozidla, ktoré sú vopred určené presne na vaše vozidlo. Takéto disky zväčša kúpite priamo u autorizovaného predajcu vozidiel a nemusíte sa báť o ich pôvod. Alternatívou k nim sú analogické kolesá, ktoré sú vyrobené iným výrobcom, no z hľadiska dizajnu a funkčných parametrov sú rovnaké, ako originálne OEM disky.
Kategóriou, s ktorou sa však na Slovensku stretnete najčastejšie, sú tzv.”špeciálne kolesá”, teda disky od iných výrobcov, ktoré majú vlastný, originálny dizajn a ich parametre sa zväčša nezhodujú s tými, ktoré sú uvedené v technickom preukaze vozidla. Práve pri tomto druhu diskov si treba dávať najväčší pozor na ich kvalitu a parametre. Rovnako ako analogické náhradné kolesá, aj špeciálne kolesá musia mať v prvom rade tzv. TUV certifikát a byť schválené podľa príslušnej ISO normy.
Pýtajte si certifikát
TUV certifikát je homologizačná norma, ktorá potvrdzuje, že disk je odskúšaný a schválený presne pre vaše vozidlo. Tieto certifikáty sú však často falšované, alebo nie sú dodávané k diskom vôbec. Práve absencia TUV certifikátu je prvým náznakom, že môže ísť o neschválené disky. Pri kúpe si teda vždy pýtajte od predajcu TUV certifikát, ktorý je v nemčine a sú na ňom uvedené presné údaje o type auta, na ktoré sú disky schválené. Každý disk, ktorý má TUV certifikát musí mať vyrazenú aj KBA značku. Tá začína vždy písmenami KBA a niekoľkými číslicami.
Zatiaľ čo TUV certifikát je homologizačnou normou, o kvalite diskov hovoria špeciálne kvalitatívne normy – JWL a VIA. Pri diskoch s týmito certifikátmi, môžeme hovoriť o naozaj kvalitných diskoch. Opäť si však treba dať pozor na falšovanie. Jednou z indícií, že ide o falzifikát, je fakt, že certifikát VIA je možné udeliť iba diskom, ktoré už majú certifikát JWL. Ďalšou indíciou o pravosti je to, že oba certifikáty sú Japonského pôvodu a sú vydávané Japonskou administratívou.
Pozor na lacné čínske disky
Pozor si treba dávať špeciálne pri kúpe čínskych diskov. Mnoho popredných výrobcov diskov síce disky vyrába v Číne, no na trhu nájdete aj mnoho falzifikátov, či “neznačkových” diskov pod rôznymi vymyslenými značkami a číselnými označeniami. Vďaka lacnej pracovnej sile a masovej výrobe sú disky z Číny lacnejšie nezriedka až o 40%. Falšovanie originálnych diskov v Číne začalo byť takým vážnym problémom, že Európska Únia zaviedla špeciálne clo na dovoz diskov z Číny do EU vo výške 20,6%. Mnoho výrobcov teda opäť presunulo výrobu do iných rozvojových krajín, či dokonca späť do Európy. Ak teda nájdete značkové disky za výrazne nižšiu cenu, vždy sa uistite o ich pôvode a žiadajte od predajcu príslušné certifikáty.