V ŽOS-EKO uviedli do trvalej prevádzky novú linku na batérie
- by Paper Life
Po ročnej skúšobnej prevádzke uviedli v ŽOS-EKO, s. r. o., Vrútky do trvalej prevádzky technologickú linku na spracovanie oceľových plášťov negatívnych elektród z alkalických priemyselných batérií, ale aj na spracovanie prenosných batérií. Na linke sa vyseparujú jednotlivé komodity a po mechanickej úprave sú výstupom materiály vo forme železných a neželezných kovov, plasty a zmiešané materiály. Táto investícia si vyžiadala náklady 70 000 EUR a na jej financovaní sa podieľal aj Recyklačný fond. Informovala o tom generálna riaditeľka najväčšieho spracovateľa opotrebovaných vozidiel v Žilinskom kraji ŽOS-EKO, s. r. o., Vrútky Jana Antošová.
,,Technologická linka je vybavená magnetickým separátorom, vibračným zariadením a celá sústava je utesnená a odsávaná priemyselným odsávacím zariadením. V linke je možné aj spracovanie malých prenosných akumulátorov voľného druhu. Kapacita linky je viac ako 300 kg batérií za hodinu a jej využitím sa zvýši efektívnosť, kapacita, ako i rozsah doteraz vykonávaných činností pri zhodnocovaní odpadov“, povedala J. Antošová.
ŽOS-EKO Vrútky má vytvorený komplexný systém zberu opotrebovaných alkalických batérií a akumulátorov. Hlavným environmentálnym prínosom je recyklácia, resp. spätné získavanie druhotných surovín a využitie jednotlivých zložiek z odpadu až na plánovaných cca 98 %. Zhodnotené Ni – Cd akumulátory a batérie sú významnou surovinou pre výrobu rôznych druhov legovaných ocelí. Spoločnosť má v rámci SR vytvorených niekoľko zberných miest, z ktorých prepravuje batérie a akumulátory do spracovateľského závodu vo Vrútkach. Na území SR sa odhaduje ročný výskyt maximálne 300 ton alkalických batérií a akumulátorov určených na recykláciu. Alkalické batérie a akumulátory obsahujú elektrolyt a ťažké kovy, ktoré môžu byť nebezpečné pre jednotlivé zložky životného prostredia, preto je dôležité zabezpečiť ich zber, prepravu a zhodnotenie v súlade s platnou legislatívou EÚ a SR.
Elektrolyt z odpadových batérií a akumulátorov našiel zaujímavé opätovné využitie pri spracovaní starých vozidiel a to v chemickej čistiarni odpadových vôd, tzv. deemulgačnej stanici. Alkalické prostredie v hydromate vytvára elektrolyt získaný z alkalických batérií a akumulátorov, ktoré firma recykluje. V ňom pri teplote cca 80 stupňov dochádza v alkalickom prostredí k očisteniu vybraných častí motorov od ropných látok. Tento spôsob spojenia dvoch autorizovaných činností je v Slovenskej republike ojedinelý a špecifický len pre spoločnosť ŽOS-EKO, s.r.o. Vrútky.
Moderné kapacity firma vybudovala aj s prispením Recyklačného fondu, ktorý spolu na 8 projektov udelil do roku 2011 dotácie v celkovej výške 1,792 mil. EUR. V roku 2012 Recyklačný fond schválil firme zatiaľ poslednú dotáciu na projekt „Podpora výroby a dodania linky na spracovanie elektrosúčastí zo starých vozidiel na základe funkčnej vzorky“ vo výške 630 000 EUR.
ŽOS-EKO, s.r.o., Vrútky, ekologicky spracúva nielen odpadové batérie a akumulátory, ale aj osobné motorové vozidlá, nákladné vozidlá, poľnohospodárske vozidlá, ako aj opotrebované oleje. Firma je nielen najväčším spracovateľom autovrakov v Žilinskom kraji, ale aj jedným z najväčších v rámci Slovenska.
Spracované alkalické batérie a akumulátory v ŽOS-EKO Vrútky:
Rok 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012
Tona 162 157 138 126 131 277 267 270
Prenosné batérie a akumulátory: v roku 2011 – 29 ton, v roku 2012 – 40 ton.