Ako vybrať hliníkové disky?
- by Accountant
Väčšina motoristov pravdepodobne pozná „porekladlo“ že disky robia auto. Ak ste automobilový fanúšik, pravdepodobne vám nedá s týmto tvrdením nesúhlasiť. Treba si však uvedomiť, že disky sú predovšetkým funkčná súčasť auta, treba sa preto vyhnúť impulzívnemu nákupu lacných diskov, či diskov z druhej ruky a ich kúpu si dobre rozmyslieť. Okrem certifikácie diskov je dôležitým faktorom predovšetkým ich správny rozmer. Ako sa vyhnúť problémom a vybrať si disky správnej veľkosti?
Všetky hliníkové disky sú vždy označené kódom, z ktorého sa dajú vyčítať jeho špecifické vlastnosti. Kód je ľahko čitateľný a zapamätateľný a označuje šírku x výšku (polomer), počet dier a ich priemer priemer a najmenej podstatný údaj, ET – teda zális. Príkladom nám môže slúžiť označenie „6J x 17″ 4/100 ET36“, kde sa treba zamerať predovšetkým na prvé tri hodnoty. „8J“ predstavuje šírku disku v palcoch a tvar zahnutia okraju ráfiku (osobné automobily majú vždy typ „J“, preto sa zväčša neuvádza). Šírku disku vyjadruje v tomto prípade číslo 6, pričom hodnota je uvádzaná v palcoch (1 palec = 2,54 cm).
Pomer šírky disku a šírky/výšky pneumatiky nie je pevne stanovený legislatívou, ovplyvňuje však geometriu vozidla a tým aj životnosť pneumatík. Preto odporúčame vždy kupovať rovnako široké disky aké máte uvedené v technickom preukaze, alebo sa poraiť s odborníkmi v servise (ktorý majú k dispozícii potrebné tabuľky). Bežný rozmer pneumatík, ako napríklad 205/55, môže byť obutý na disky so šírkou 5,5 až 7,5 palca, menšie pneumatiky s rozmerom 185/55 môžete obuť na 5 až 6,5 palcové disky.
Číslo 4/100 (môže byť zapísané aj ako 4×100) hovorí o počte montážnych otvorov a priemere ich kružnice(rozteč). Tento údaj môže dopĺňat aj informácia o priemere stredového otvoru (CB) v milimetroch (napr. 57,1). Ten je veľmi dôležitý, v prípade, že by sa totiž nezhodoval s vaším nábojom, je nevyhnutné pod disk nainštalovať dištančné stredové krúžky, zabraňujúce nechcenému vibrovaniu.
Hodnota ET, teda tzv. zális, má skôr vizuálny, ako užitkový charakter. Označuje vzdialenosť dosadacej plochy disku, od pomyselnej roviny označujúcej šírku disku. Preložené do ľudskej reči, hodnoda ET hovorí o tom, ako hlboko zapadne disk do blatníka. ET môže mať plusovú i mínusovú hodnotu, ktorá je vyjadrená v milimetroch. Vyššie hodnoty ET (napr. ET 50) znamenajú, že disk bude skrytý hlboko pod blatníkom. Nízka hodnota ET (napr. ET-25) znamená, že bude vytŕčať von z blatníku.
Možné je však samozrejme nainštalovať si aj disky s iným rozmerom pneumatík, odložte si časť rozpočtu bokom. Zakúpené disky musia v prvom rade mať TÜV certifikát, inak ich nebude možné zapísať do technického preukazu vozidla. Disky vám musia skontrolovať v technickej stanici STK, následne treba s TUV certifikátom a posudkom z STK navštíviť dopravný inšpektorát, tam vám vydajú povolenie na zápis do technického preukazu. Nakoniec požiadate o vydanie nového technického preukazu. Tento proces vás vyjde okolo 80€, vrátane návštevy STK aj poplatkov.