Látka robí šaty
- by camaro
Horúce letné dni viac ako inokedy odhaľujú prednosti i nedostatky jednotlivých tkanín a látok. Ktoré materiály sú stálicami na textilnom nebi a akými vlastnosťami sa môžu pochváliť?
Príroda stále boduje
Najrozšírenejšou textilné vlákno je jednoznačne bavlna. Obľuba tejto tkaniny pramení najmä z jej vlastností, ako je pevnosť, schopnosť sať vlhkosť a samozrejme príjemnosť pre ľudskú pokožku. Odevy z bavlny sú naozaj pohodlné a nebránia prirodzenému dýchaniu kože, čím zmierňujú potenie, navyše sa praním toľko neopotrebovávajú. Nevýhodou je krčivosť bavlny a jej sklon k tvoreniu žmolkov.
Matriál pre horúce dni ako stvorený je tiež ľan. Látky z ľanu sú totiž veľmi pevné a odolné, slušne vedú teplo a sú chladivé na dotyk. Bohužiaľ sa stláčajú ešte viac ako bavlna. A kto by chcel oblečenie stále dookola žehliť. Ale aj to sa dá obísť vhodným technologickým postupom: “Naša spracovanie ľanovej látky je väčšinu z ostro krútenej priadze, teda z priadze s vysokým zákrutom, kedy vzniká prirodzená krešová úprava. Takáto tkanina sa potom nemusia žehliť, “hovorí pani Ilona Donátová, módna návrhárka a majiteľka ateliéru Donát, ktorého tvorba je povestná svojím dôrazom na prírodné materiály a ich originálne farebné i technologické kombinácie.
Viskóza, kráľovná umelých vlákien
Viskóza je umelé vlákno, tj. Nezískava priamo z prírody, ale vzniká rôzne náročnú priemyselnou výrobou, v tomto prípade pretlačením tekutej hmoty tryskami. Ako materiál pre výrobu tú slúži celulóza z bavlny alebo dreva. Látky z viskózy sú všeobecne mäkké, savé a chladivé. Sú príjemné na nosenie. Vďaka tomu, že netvorí statickú elektrinu, nie oblečenie isté smietka. Viskóza sa ale veľa krčí a nie je príliš odolná proti predratiu. Aj preto ju často nájdeme ako súčasť iných látok, resp. látkových zmesí, napríklad ľanu.
To najlepšie z oboch svetov
Efektívnou cestou k získaniu toho najlepšieho z oboch svetov je ich dobre vyvážená kombinácia, zmes jednotlivých tkanín. Tá by mala vždy viesť k zvýrazneniu žiaducich vlastností a naopak k potlačeniu negatív. Ako vždy ale záleží na funkciu šiat a kontextu ich použitia. Čo je vhodné pre elegantné plesové šaty, môže naopak vadiť u šiat pre každodenné, bežné nosenie.
„U nás v ateliéri nedáme síce dopustiť na klasické prírodné materiály, ako je bavlna, hodváb alebo ľan, ale rozhodne sa nebránime čiastočným prímesiam z umelých vlákien. Tie dokážu vynikajúcim spôsobom obmedziť nevhodné vlastnosti pôvodných materiálov. Napríklad lámavosť ľanu alebo u bavlny náchylnosť ku žmolkovaniu a krčivosť. Šaty potom drží tvar, sú stále a odolné, takže ich nemusíte po jednej sezóne meniť“ osvetľuje Ilona Donátová svoj vzťah k využitiu umelých vlákien.
S funkčnými kombináciami látok originálneho spracovania i farieb sa môžete zoznámiť na www.atelierdonat.cz.