Strešné doplnky slúžia ako ochrana aj ozdoba. Ktoré by na streche nemali chýbať?
- by LesenskyCZ
Pri výstavbe novej, alebo pri rekonštrukcii pôvodnej strechy je nutné myslieť nielen na poctivo prevedený krov a výber kvalitných strešných krytín, ale aj na vhodné doplnky, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou strechy. Tie hrajú predovšetkým funkčnú rolu, ale môžu mať aj estetický charakter. Pripravili sme pre vás prehľad základných a najčastejšie používaných strešných doplnkov, ktoré by nemali chýbať na žiadnej streche.
- Odkvapy sú základom
Základné strešné doplnky majú chrániť strechu pred vplyvmi vonkajšieho prostredia. Odkvapy napomáhajú odvodneniu strešného plášťa, čo je pre správne fungovanie strechy úplne zásadné. Tvorba vlhkosti môže zapríčiniť rast plesní, machov alebo húb, ktoré následne znižujú funkčnosť a kvalitu strechy. Existuje niekoľko druhov odkvapov, môžu byť vyrobené z PVC alebo kovu. V stredoeurópskom podnebí sú vhodné oba varianty, nakoľko klimatické podmienky sú tu pomerne stále, bez výrazných výkyvov. Odporúčaný spád pododkvapových žliabov je približne 0,5 %. Odkvapy v lete nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Zimné podmienky sa však na ich stave značne podpisujú. Kvalitu odkvapov znižuje napríklad sneh, cencúle alebo ľad vo vnútri žľabu. Preto je nutná ich pravidelná kontrola a odstraňovanie nahromadeného ľadu a snehu.
- Dobre odvetrávaná strecha neprepustí vlhkosť
Strechy je potrebné nielen odvodňovať, ale taktiež dostatočne odvetrávať. Strešné doplnky, ktoré k tomuto cieľu slúžia, sú napríklad vetracie komíniky, odvetrávacie hlavice, strešné tašky s priechodmi, ochranné vetracie mriežky a ďalšie. Kvalitné odvetrávanie zaistia rovnako paropriepustné fólie, ktoré neprepustia vlhkosť a vodu z vonkajšieho prostredia dovnútra, ale v opačnom smere, áno. „Paropriepustné fólie sa môžu používať pri všetkých spádoch striech, avšak pokiaľ má strecha nízky sklon, je použitie nutné. Tieto fólie tiež výrazne pomáhajú v prípade extrémnych klimatických javoch, ako sú búrky a silný vietor. Eliminujú totiž vplyv zafúkania vody a snehu pod vlastnú strešnú krytinu,” vysvetľuje Jaroslav Nikodým zo spoločnosti Borga, ktorá ponúka široké spektrum oceľových doplnkov striech.
- Holubí trus naleptáva povrch odkvapov a krytiny
Nielen klimatické podmienky sa negatívne odrážajú na stave striech. Veľkým problémom je najmä holubí trus, ktorý obsahuje agresívne látky a naleptáva tak povrch strešných krytín a odkvapov. Najmä v meste je preto vhodné inštalovať ochranné prvky proti holubom a ďalšiemu vtáctvu. Najčastejšie sa využívajú bodáky, siete či mriežky proti usadnutiu vtáctva. Ďalší problém vzniká v zime, keď sa na streche môžu hromadiť vrstvy snehu a ľadu. Tieto niekedy až niekoľko sto kilogramové hromady sa môžu zo strechy zosunúť a vážne ohroziť zdravie okoloidúcich. Strechy by preto mali byť vybavené aj snehovými zábranami, ktoré zosuv zamedzia. Súčasný trh navyše ponúka aj prvky, ktoré pôsobia aj príjemne esteticky a dajú sa farebně zladiť so strešnou krytinou. Moderné zachytávače snehu sú tvorené dvomi až tromi elegantnými trubkami vedúcimi pozdlž strechy.
- Design strechy je možné dotvoriť lemovaním
Lemovanie vlastnej strechy a jednotlivých prvkov na streche zaistí riadený odvod vody zo strechy a jej vodotesnosť a umožní odvetranie. „Olemovať je možné zakončenie striech nad odkvapmi a štítmi budov, steny čniace nad strechou, komíny, priechody hromozvodov, výlezy, rôzne držiaky antén alebo vetracie komíny. Najčastejšie používaným materiálom na lemovanie a oplechovanie sú rôzne druhy lakovaných plechov, ktoré sa ohýbajú na mieru podľa potreby a požiadavok vyplývajúcich z umiestnenia lemovania,“ popisuje Nikodým. Zároveň dodáva, že sa dá vyberať z veľkého množstva farieb a materiálov, a je možné tak doladiť celkový vzhľad strechy do požadovaného štýlu. Klasické strešné tašky v tehlovej farbe vyzerajú veľmi dobre s medeným lemovaním. Použiť je však možné aj hliníkový alebo inak farebný plech.
- Kohút ako ochranca stavby a zaujímavý estetický prvok
Estetický ráz strechy môže pozdvidnúť pár dobre vybraných okrasných doplnkov. Medzi tie patria, okrem iného, aj hrebeňové prvky, takzvané hrebenáče, ktoré je možné opäť zladiť s farbou strešnej krytiny. Hrebeňové prvky sa vyrábajú z rovnakého materiálu ako strešné tašky, preto je jednoduché ich doladiť k zvyšku strechy. Hrebenáče môžu strechu ozvláštniť vďaka motívom najrôznejších zvierat či rastlín. Najčastejším tvarom sú kohúty, ktoré sú už odpradávna považované za ochrancov stavby. Motív kohútov sa takisto často objavuje na najrôznejších veterníkoch, ktoré v dnešnej dobe plnia iba okrasnú funkciu. Predtým ich ľudia využívali najmä na predpoveď počasia, podľa smeru vetra totiž odhadovali, či príde dážď alebo naopak sucho.